Alimenty po rozwodzie dla byłego małżonka. Kiedy się należą i trzeba je płacić?

6 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Alimenty po rozwodzie mogą przysługiwać nie tylko dzieciom, ale również byłemu małżonkowi. Były małżonek ma bowiem prawo wystąpić o alimenty, pod warunkiem, iż jego sytuacja finansowa spełnia warunki określone w przepisach. Kiedy można wnioskować o alimenty po rozwodzie i jak długo trzeba płacić alimenty na byłego małżonka?


Alimenty od byłego małżonka - komu przysługują?


Po rozwodzie co do zasady każdy z byłych małżonków powinien samodzielnie zaspokajać własne potrzeby życiowe. Są jednak sytuacje, w których jeden z nich może wystąpić o alimenty, zwłaszcza gdy rozwód pogorszył jego sytuację finansową lub nie ma on możliwości samodzielnego utrzymania.


Najczęściej dzieje się tak m.in. wtedy, gdy:


● jeden z małżonków w trakcie małżeństwa zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz zajmowania się domem i/lub dziećmi,
● między zarobkami małżonków istniała duża rozbieżność.
Żeby jednak otrzymać alimenty od byłego małżonka, konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków. Po pierwsze alimenty po rozwodzie mogą zostać zasądzone wyłącznie na rzecz małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Obowiązek alimentacyjny zgodnie z polskim prawem może dotyczyć 3 sytuacji:Reklama
● gdy oboje małżonkowie zostali uznani za winnych rozpadu małżeństwa, tzw. współwina,
● gdy rozwód orzeczono bez wskazywania winy na zgodny wniosek obu stron,
● gdy rozwód został orzeczony z winą wyłącznie jednej strony (wówczas alimentów może domagać się jedynie osoba niewinna).


Alimenty w przypadku rozwodu bez orzekania o winie


o ile żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa lub sąd nie orzekał o winie żadnego z małżonków, to wtedy alimentów może domagać się wyłącznie ten małżonek, który po rozwodzie, znajdzie się w niedostatku.


Zgodnie z przepisami niedostatek oznacza sytuację, w której małżonek nie ma wystarczających środków na utrzymanie i na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, i nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, mimo tego, iż dokłada wszelkich starań, aby to zrobić.


Alimenty od małżonka winnego rozkładu pożycia małżeńskiego


o ile rozwód został orzeczony o wyłącznej winie jednego z małżonków, to wtedy osoba niewinna ma prawo ubiegać się o alimenty od byłego małżonka, choćby wtedy, gdy nie żyje w niedostatku. Wówczas wystarczy, iż rozwód doprowadził do wyraźnego pogorszenia się sytuacji materialnej niewinnego małżonka.


Ile wynoszą alimenty po rozwodzie?


Nie ma jednej, ustalonej z góry kwoty alimentów, która obowiązywałaby we wszystkich przypadkach. Wysokość alimentów na byłego małżonka jest bowiem zależna od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów oraz możliwości zarobkowych i majątkowych małżonka zobowiązanego do ich płacenia.
Oznacza to więc, iż sąd patrzy nie tylko na faktyczne dochody byłego małżonka, ale również na jego możliwości zarobkowe. o ile osoba zobowiązana do płacenia alimentów ma wykształcenie, doświadczenie i możliwość podjęcia innej pracy, to sąd może uznać, iż powinna ona zarabiać więcej niż zarabia w momencie rozprawy. Na tej podstawie sąd może więc zasądzić wyższe alimenty.
W praktyce jednak wysokość alimentów na byłego małżonka najczęściej wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.


Jak długo trzeba płacić alimenty na byłego małżonka?


Czas trwania obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie zależny jest od tego, w jaki sposób został orzeczony rozwód. o ile alimenty ma płacić małżonek, który nie został winny za wyłącznie winnego rozpadu pożycia (czyli w przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub z winą obojga małżonków), to obowiązek ten wygasa z upływem 5 lat od dnia orzeczenia rozwodu. Termin ten może jednak zostać przedłużony, ale jedynie w szczególnych przypadkach, jeżeli małżonek uprawniony do alimentów wykaże, iż wyjątkowe okoliczności uzasadniają dalsze wypłacanie alimentów.
o ile natomiast rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków, to wtedy obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo. Oznacza to więc, iż może on trwać tak długo, jak długo istnieją przesłanki, które go uzasadniają.
Warto pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny zawsze wygasa w momencie, gdy osoba uprawniona do alimentów zawiera nowy związek małżeński. W tym przypadku nie ma znaczenia, jak wygląda jej sytuacja finansowa - nowe małżeństwo automatycznie zwalnia byłego małżonka z konieczności opłacania alimentów.
WB
Idź do oryginalnego materiału