Jagodzianki powoli stają się towarem luksusowym, jednak wysokie ceny nie odstraszają Polaków. Coraz chętniej próbujemy nowych smaków, ale nierzadko sięgamy także po nowe sezonowe drożdżówki - poziomianki.
Popularność jagodzianek nie maleje
Popularność drogich jagodzianek dorównuje już w debacie publicznej paragonom grozy znad morza. Dla wielu to powrót do smaków dzieciństwa, dla innych okazja do kulinarnych eksperymentów, bo jagodzianki zyskują w tej chwili nowe, zaskakujące smaki.
Pojawiają się już jagodzianki z pistacją, matchą czy na bazie jagody kamczackiej, czytamy w serwisie silesion.pl. Rekordowy rachunek w tym roku dotyczył jagodzianek z Wrocławia, gdzie w lokalnej cukierni klient zamówił 40 porcji tej drożdżówki, za co zapłacił 1323 zł, informuje portalspozywczy.pl. To zatem 33 zł za sztukę. Reklama
W sieciowych piekarniach i dużych sieciach sklepów jagodzianki mogą kosztować choćby poniżej 4 zł za sztukę, jednak zwykle są to drożdżówki z dżemem. Pan Paragon wylicza, iż w dużych miastach cukiernie oferują jagodzianki w cenach od 20 zł w Poznaniu, przez 24 zł w Krakowie, po 34 zł w warszawskiej restauracji Magdy Gessler.
Z danych Glovo wynika, iż najpopularniejsze w 2025 roku są jednak jagodzianki w cenach 10-25 zł, a w ubiegłym roku średnia cena tego przysmaku sięgnęła 19,45 zł.
Poziomianki próbują zdetronizować drożdżówki z jagodami
Na rynku pojawiają się już nowe, sezonowe drożdżówki. Portalspozywczy.pl podaje, iż w cukierniach można już dostać poziomianki, czyli drożdżówki w poziomkami. Ich ceny sięgają jednak choćby 60 zł za sztukę, a wynika to także z faktu, iż te owoce są znacznie mniej dostępne niż jagody czy borówki.
"Jagodzianki idą jak burza, ale... to nie koniec. Wjechały poziomianki, a malinianki depczą im po piętach" - czytamy w poście w mediach społecznościowych jednej z cukierni w Gliwicach.
Na rynku pojawiają się także połączenia jagód i poziomek w jednej drożdżówce.
Ceny jagodzianek nie spadną
Dobrej jakości jagodzianka to wyrób często rzemieślniczy. Im więcej kawałków owoców znajduje się w drożdżowce, tym więcej zapłacimy za cały produkt. Jagody mają także krótki sezon zbioru, a rosnący popyt często latem przewyższa podaż, co również podnosi ceny.
A na koszty produkcji składa się również droga energia i rosnące przez inflację ceny masła, mąki czy cukru. Jagodzianki wymagają też manualnego formowania, dlatego wypieki te będą droższe również przez koszty zatrudnienia pracowników.