Drugi kwartał pod znakiem spadków

1 dzień temu

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu nieznacznie spadł. Był to już trzeci z rzędu choć niewielki spadek. Drugi kwartał zakończyliśmy na poziomie nieznacznie poniżej wartości z końca ubiegłego roku.

W przekroju szerokich grup zawodowych bez zmian pozostaje sytuacja w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych. Zbliżoną sytuację notujemy również w usługach, w dużej mierze ze względu na utrwalenie korekty spadkowej w branży turystycznej oraz dalsze spadki w logistyce. Wydłużyła się seria spadków wakatów dla pracowników fizycznych, choć wciąż ukazuje się ich stosunkowo dużo. Od miesięcy nieśmiało wzrasta liczba ofert pracy dla absolwentów nauk ścisłych, których głównym źródłem są m.in. zawody informatyczne oraz branża budowlana. Dane jednostkowe nt. zapotrzebowania na zawody informatyczne wskazują na to, iż przyczyną wzrostów jest niewielka liczba dużych pracodawców, którzy w tej chwili aktywnie rekrutują pracowników, a nie ogólne ożywienie branży IT. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w maju spadła o 0,1 punkt proc. i znalazła się na poziomie równym 5,0%.

W czerwcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, notujemy nieznaczną przewagę liczby województw, w których wystąpił spadek liczby ogłoszeń o pracy nad tymi, w których odnotowaliśmy wzrost. Nieco większe spadki w skali miesiąca obserwowaliśmy przeważnie w woj. o niskiej stopie bezrobocia. Relatywnie największy wzrost liczby wakatów w czerwcu notujemy w woj. podlaskim, lubelskim oraz opolskim. Największe spadki wystąpiły w woj. śląskim, pomorskim oraz małopolskim.

Spośród szerokich grup zawodowych więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie dla przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Był to już siódmy z rzędu ich wzrost. Tempo napływu nowych ofert pracy od kwietnia jednak wyraźnie spadło i utrzymuje się na niskim, choć dodatnim poziomie. W przekroju poszczególnych kategorii ofert na które składa się grupa zawodowa sytuacja wygląda mniej optymistycznie. Co więcej liczba ogłaszanych wakatów pozostaje na dość niskim z perspektywy historycznej poziomie. Głównym źródłem skromnych wzrostów liczby ogłaszanych ofert pracy dla tego typu pracowników są zawody związane z informatyką oraz branżą budowlaną. W pozostałych szerokich grupach zawodowych notujemy spadek liczby ogłoszeń o pracy w stosunku do ubiegłego miesiąca. Relatywnie największa ich redukcja wystąpiła dla pracowników fizycznych. Był to trzeci z rzędu i największy od grudnia jednorazowy spadek liczby ogłaszanych ofert pracy. Pomimo tego zapotrzebowanie na pracowników fizycznych utrzymuje się na wysokim poziomie. W niewielkim stopniu zmalała liczba wakatów dla przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych oraz w usługach. W obydwu przypadkach liczba ogłaszanych ofert pracy oscyluje wokół zbliżonego poziomu od dłuższego czasu.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych wciąż notujemy stosunkowo dużo kategorii ofert, w których utrzymują się spadki o charakterze koniunkturalnym. Niemniej jednak obserwujemy też pozytywne zmiany, a wśród nich ożywienie w niektórych kategoriach oraz stopniowe wypłaszczanie dotychczasowych spadków. W samym czerwcu było jednak więcej kategorii ofert, w których wakatów ubyło, niż takich, w których ich przybyło. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy ukazało się dla grafików, pracowników centrów telefonicznych (call center) oraz marketingowców. Dla pracowników call center, jak również pracowników biurowych oraz branży bankowej liczba ogłaszanych ofert pracy pozostaje bez istotnych zmian od wielu miesięcy. Do tej grupy od niedawna możemy również zaliczyć specjalistów ds. zarządzania ludźmi oraz finansistów, dla których obserwujemy oznaki wypłaszczania tendencji spadkowej. Dla marketingowców po dość głębokich spadkach koniunkturalnych w ubiegłych latach w tej chwili notujemy ożywienie. Choć wakatów przybywa od pięciu miesięcy, ze względu na dotychczasową redukcję liczba ogłaszanych ofert pracy pozostaje na niskim poziomie. Od trzech miesięcy wakatów przybywa w nieruchomościach. Ze względu na dość mocną fluktuację w ciągu ostatnich kilku lat ofert pracy jest tam w tej chwili nieco mniej niż przed rokiem. Największe spadki w skali miesiąca wystąpiły z kolei dla prawników oraz pracowników związanych z zakupami firmowymi. W obu przypadkach, jak również dla osób zaangażowanych w sprzedaż notujemy dalsze kurczenie się liczby wakatów. Dla przedstawicieli zawodów prawnych z wyjątkiem lutego, wakatów notorycznie ubywa od roku. Nieco wydłużyła się korekta w zawodach związanych z obsługą klienta. Choć liczba wakatów maleje od lutego, ogłoszeń o pracy na tle ubiegłych lat wciąż ukazuje się dość dużo.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w czerwcu wzrosty obserwujemy w połowie kategorii. Skala obserwowanych spadków z kolei była stosunkowo niewielka. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło dla programistów, pracowników badań i rozwoju (R&D) oraz administratorów systemów IT. Dla programistów oraz administratorów IT liczba ogłaszanych ofert pracy sukcesywnie wzrasta od ośmiu miesięcy (z wyjątkiem marca, w którym wakatów dla tej drugiej kategorii ofert ubyło). Dane jednostkowe sygnalizują, iż obecne wzrosty w IT należy jednak traktować z ostrożnością. Zamiast ożywienia w całym sektorze IT, widzimy oddziaływanie wznawiania procesów rekrutacyjnych jedynie niewielkiej liczby dużych, w tym też nowych, pracodawców. Ponadto liczba podmiotów, która poszukiwała pracowników z zakresu IT w pierwszej połowie br. była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oprócz zawodów IT wzrostową tendencję obserwujemy również w branży budowlanej. Dla przedstawicieli R&D oraz handlu internetowego liczba wakatów zmalała w stosunku do ubiegłego miesiąca. Po raz czwarty w tym roku zmalała liczba wakatów dla inżynierów. Od połowy 2022 r. wakatów dla tego typu pracowników systematycznie ubywa.

W zawodach usługowych w czerwcu wakatów przybyło jedynie w branży edukacyjnej i medialnej. W tej pierwszej kategorii liczba ogłaszanych ofert pracy oscyluje na wysokim poziomie od kilku lat. W branży medialnej natomiast utrzymuje się wieloletni spadkowy trend. Dla pozostałych kategorii ofert notujemy spadki. Relatywnie największe były w branży turystycznej oraz w logistyce. W turystyce po osiągnięciu w ostatnim kwartale historycznego maksimum obserwujemy spadkową korektę. W logistyce z kolei przez cały czas obserwujemy wyraźną spadkową tendencję. Z wyjątkiem kilku krótkich wzrostowych okresów liczba ofert pracy systematycznie kurczy się już od roku.

Idź do oryginalnego materiału