Do wyboru uczniowie mieli języki: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski oraz włoski. Egzamin potrwa 120 minut, a arkusze zostaną opublikowane jeszcze tego samego dnia około godziny 14:00.
Od lat język angielski cieszy się największą popularnością wśród zdających maturę. Jak podaje Onet, w tym roku wybrało go 269 290 uczniów, czyli 97,8 proc. zdających. Na poziomie rozszerzonym zdecydowało się na niego 197 900 maturzystów (71,9 proc.).
Język angielski to atut na rynku pracy
W dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego jest bardzo istotna. Dzięki niej łatwiej znaleźć ciekawą pracę, rozwijać się zawodowo i dogadywać się z ludźmi z różnych stron świata. W ogłoszeniach o pracę często pojawia się wymaganie znajomości angielskiego na poziomie co najmniej B2. Język angielski jest dziś najbardziej poszukiwanym na rynku pracy.
Kolejną kwestią są wynagrodzenia. Według raportu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 roku, znajomość języków obcych realnie wpływa na poziom zarobków w Polsce. Osoby posługujące się przynajmniej jednym językiem obcym zarabiały średnio więcej niż te, które nie znały żadnego.
Ci, którzy znali dwa języki (np. angielski i niemiecki), mogli liczyć na pensje wyższe choćby o 40–50 proc. – szczególnie w takich branżach jak IT, finanse, bankowość czy centra usług wspólnych (SSC/BPO). Mediany wynagrodzeń w tych branżach były wówczas na poziomie między 9 500 a 10 000 zł.
Wymienienie wszystkich znanych języków w CV to prosty sposób, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Rekruterzy przychylnie na to patrzą. Dodajmy, iż język angielski jest obowiązkowym przedmiotem na studiach wyższych – zarówno licencjackich, gdzie wymagany poziom to B2, jak i magisterskich (B2+).
Znajomość języka angielskiego to nie tylko atut w CV i szansa na wyższe zarobki, ale również praktyczna umiejętność, która ułatwia wiele codziennych sytuacji. Z pewnością przyda się podczas zagranicznych podróży, czy to na lotnisku, w hotelu, czy podczas zwiedzania.