Kobiety na rynku pracy cechuje wysokie zaangażowanie i umiejętność szybkiego nabywania nowych kompetencji. Potrafią dostosowywać się do zmieniających warunków rynkowych, przy jednoczesnej wysokiej empatii i pozytywnym nastawieniu do wyzwań. Jak wynika z badań Pracuj.pl, znakomita większość pracujących zawodowo Polek (76%) mocno angażuje się w wykonywane zadania. Jednak mimo dużego zapału i szerokiego zakresu kompetencji, tylko połowa (48%) polskich pracownic czuje się docenianymi w miejscu pracy. Dodatkowo dochodzi efekt tzw. szklanego sufitu. Mogą w tym pomóc programy rozwoju zawodowego i budowania ścieżki kariery.
Dziś aktywne zawodowo kobiety mają ogromny kapitał możliwości, z których mogą korzystać na równi z innymi uczestnikami rynku, jednocześnie stale go wzbogacając. Ale budując ścieżkę kariery napotykają na wiele przeszkód: ograniczenia kulturowe, sektorowe, nierówne możliwości zajmowania stanowisk w branżach uważanych za męskie….
Tymczasem – jak wynika z badań – kobiety dużo dają od siebie i dużo oczekują od innych. 76 proc. ankietowanych Polek deklaruje, iż w pracy angażują się mocno w wykonywane zadania. W największej mierze takie deklaracje składają pracownice z długim doświadczeniem na rynku (74%), w porównaniu do 66 proc. pracowniczek młodszych stażem pracy (18-24 lat). Ponad połowa (60%) kobiet deklaruje, iż ich praca przynosi im satysfakcję i lubią ją wykonywać. Blisko połowa respondentek wskazuje, iż mają one poczucie, iż ich praca oraz jej efekty są doceniane przez ich najbliższe otoczenie.
Rynkowe statystyki jednak pozostawiają wiele wątpliwości. Kobiety często napotykają na bariery takie jak niedostateczna reprezentacja, niższe zarobki, czy ograniczone możliwości rozwoju. Dlatego tworzenie warunków pracy, które aktywnie wspierają i promują kobiety na różnych stanowiskach, jest niezbędne dla budowania satysfakcjonującego środowiska pracy. Poprzez aktywne uznawanie i docenianie ich osiągnięć, organizacje pokazują, iż ich wkład jest nie tylko widoczny, ale także najważniejszy dla sukcesu całej organizacji – oceniają przedstawiciele firmy Pracuj.pl, autora badań.
Dorota Pałysiewicz, Dyrektor HR w Brown-Forman Polska, odpowiedzialna za region Central and Eastern Europe, zauważa, iż choć niektóre sektory, takie jak IT, produkcja napojów alkoholowych czy rynek deweloperski, były historycznie postrzegane jako bardziej zmaskulinizowane, to w ostatnich latach sytuacja uległa pozytywnym zmianom. Coraz więcej inicjatyw w ramach organizacji świadomie promuje równe szanse na rozwój i interesujące kariery na najwyższych stanowiskach utalentowanych zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Ekspertka podkreśla, iż coraz częściej powstają inicjatywy w ramach organizacji, które świadomie promują rozwój kompetencji, kreśląc ścieżkę kariery na najwyższych stanowiskach dla kobiet, które pokonują barierę tzw. ‘’szklanego sufitu’’. W polskim oddziale amerykańskiego koncernu Brown-Forman Corp. od lat realizowana jest inicjatywa, mająca na celu przygotowanie przyszłej kadry zarządzającej – “Next Generation Leaders”. Firma wspiera swoje talenty, umożliwiając im zdobywanie doświadczeń w różnych dziedzinach biznesowych oraz zademonstrowania swoich umiejętności w praktyce. Uczestniczy w niej wiele utalentowanych kobiet, pokonujących barierę tzw “szklanego sufitu”. To dowód na to, że kolejne branże coraz lepiej rozumieją, jak wspierać rozwój zawodowy na najwyższych szczeblach organizacji, bez względu na płeć.
Dorota Pałysiewicz podkreśla, iż wybór ścieżki kariery pracowników zależy od wielu czynników między innymi: aspiracji, otwartości na nowe doświadczenia, determinacji oraz sprzyjającego rozwojowi środowiska pracy. W Brown-Forman, polskie menadżerki z powodzeniem wykorzystują nowe możliwości i doskonale sprawdzają się w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, nie tylko w polskim oddziale firmy, ale także na innych rynkach.
Włączanie kobiet w procesy decyzyjne i dialogi na wszystkich poziomach organizacyjnych jest równie istotne. Takie działania zapewniają, iż perspektywy płci są równomiernie reprezentowane i wnoszą wartość do strategii i inicjatyw firm. To podejście nie tylko przyczynia się do osobistego wzrostu i zadowolenia zawodowego kobiet, ale również stanowi siłę napędową dla organizacji, umożliwiając stworzenie bardziej zaangażowanej, zmotywowanej i różnorodnej kadry – mówi Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Pracuj.pl.**
Dyrektywa uchwalona przez Parlament Europejski 23 listopada 2022 r. zobowiązuje państwa członkowskie do wdrożenia procedur zapewniających równowagę płci na najwyższych stanowiskach kierowniczych w dużych spółkach publicznych zatrudniających powyżej 250 osób, a także osiągających roczny obrót powyżej 50 mln euro lub całkowity bilans powyżej 43 mln euro. Chodzi w niej też o to, by proces powoływania dyrektorów był bardziej przejrzysty i by oceniano w nim tylko kompetencje, wiedzę i umiejętności, niezależnie od płci. W przypadku równych wyników w ocenie kwalifikacji spółka będzie zobowiązana wybrać kandydata płci niedostatecznie reprezentowanej. Będzie musiała też ujawnić kryteria wyboru oraz obiektywną ocenę kandydatów.
https://media.pracuj.pl/294879-zaangazowane-i-ambitne-kobiety-na-polskim-rynku-pracy
**https://www.prawo.pl/kadry/kobiety-na-polskim-rynku-pracy-badanie-pracujpl,525759.html