Hurtowe zakupy Ukraińców w Polsce. Upatrzyli sobie mieszkania

15 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Obcokrajowcy, którzy kupują w Polsce mieszkania, często płacą za nie gotówką. Takie osoby nierzadko przeznaczają lokale pod wynajem. Najwięcej mieszkań kupili nad Wisłą obywatele Ukrainy. Pojawiły się też ukraińskie agencje pośredniczące, które - jak twierdzi "Rzeczpospolita" - stosują nieuczciwe praktyki.


"Rzeczpospolita" podaje, iż w 2024 roku obcokrajowcy dokonali rekordowej liczby transakcji na rynku nieruchomości. Wyniosła ona 17 330, a rok wcześniej ponad 14 tys. Zdaniem rozmówczyni gazety Ewy Palus, głównego analityka portalu Tabelaofert Nieruchomości, w 2024 roku odsetek obywateli innych państw w udziale sprzedaży na rynku nieruchomości mógł wynieść 10 proc. W 2023 roku było to 6 proc. Najwięcej mieszkań kupiono w: Warszawie (3535), Krakowie (1523) oraz Wrocławiu (1491).Reklama
Czytaj także: Deweloperzy będą usuwać wady mieszkań? Jest projekt ustawy


Obywatele tych państw kupowali mieszkania w Polsce


Z danych MSWiA wynika, iż w ostatnich latach obywatele innych państw najchętniej kupowali lokale w Warszawie. Departament przekazał gazecie, iż pod względem liczby zakupionych lokali (użytkowych i mieszkalnych) oraz powierzchni najwięcej nabyć było w trzech województwach:
mazowieckie (508 133,89 mkw.), dolnośląskie (216 377,70 mkw.),małopolskie (123 837,27 mkw.).
Kupujący pochodzili najczęściej z Ukrainy oraz Białorusi. Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie, Hindusi, Brytyjczycy i Wietnamczycy.


Obcokrajowcy wykupują mieszkania w Polsce. Płacą gotówką i wynajmują


Patrick Pieta, starszy agent w Hamilton May powiedział gazecie, iż w celach inwestycyjnych cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania na nowych osiedlach. Chcą na nich zarabiać. Podkreślił przy tym, iż "jest też spora grupa obcokrajowców, którzy tu przyjechali, jakiś czas mieszkają, chcą też tu osiąść i dlatego decydują się kupić mieszkanie dla siebie". "Rz" podaje, iż zagraniczni inwestorzy "najczęściej kupują mieszkania (także hurtowo) za gotówkę, bez kredytów"
Agent nieruchomości wyjaśnia, obcokrajowcy iż uważają, iż "w Warszawie jest tanio". "[...] bo w Kijowie, zwłaszcza przed wojną, było drożej. Tym bardziej iż emigracja wojenna z Ukrainy, która przyjechała do Polski po 24 lutego 2022 r., to w dużej części klasa średnia o dobrym statusie materialnym" - dodał ekspert.


Cudzoziemcy korzystali z rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."


Część obcokrajowców przy zakupie mieszkania skorzystała z programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Jak podała gazeta - takich osób było 3044, co stanowiło 4,7 proc. wszystkich zawartych umów. Najczęściej z rządowego kredytu korzystali Ukraińcy (2215) i Białorusini (492). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Hindusi (46) i Rosjanie (24).
Czytaj także: Nie trzeba czekać na budowę rządowego portalu. Dane z rejestru cen można upublicznić od ręki
"Rz" zwraca uwagę na to, iż zgodnie z ustawą z 1994 roku, obcokrajowcy muszą przed zakupem mieszkania otrzymać specjalne zezwolenie, ale tylko wtedy, gdy lokal znajduje się w strefie nadgranicznej np. w takich miejscowościach jak Hel, Gdańsk, Sopot. MSWiA podało, iż w 2024 roku 527 lokali w sprawie, których cudzoziemcy wystąpili o zezwolenie, 364 znajdowało się w woj. pomorskim. W 143 przypadkach resort wydał decyzje odmowne.
Jako powody wskazywano m.in. "nieudokumentowanie źródeł pochodzenia pieniędzy na zakup, a choćby zagrożenie bezpieczeństwa". "Rz" twierdzi jednak, iż "połowa mieszkań w Polsce była kupowana bez zezwolenia".


Agencje nieruchomości stosują nieuczciwe praktyki


"Rz" informuje również, iż na rynku nieruchomości pojawiły się ukraińskie agencje pośredniczące, które kierują swoją ofertę głównie do Białorusinów i Ukraińców. Polskie biura skarżą się, iż podmioty te stosują nieuczciwe zagrywki - kopiują oferty polskich biur i podkradają im klientów.
"Doświadczyliśmy sytuacji, w których klient z Europy Wschodniej okazywał się pośrednikiem kontaktującym się z właścicielem naszej oferty nieruchomości poza naszą wiedzą i bez ustaleń z nami" - powiedział Patrick Pieta.
Idź do oryginalnego materiału