Kartę może otrzymać każdy rodzic lub małżonek rodzica, który miał na utrzymaniu co najmniej troje dzieci - bez względu na ich wiek. Dzieci mogą korzystać z KDR do 18. roku życia lub do 25., jeżeli się uczą. Dla rodziców karta jest przyznawana bezterminowo. Ten dokument daje im możliwość skorzystania z szeregu ulg i bonusów. Natomiast od marca 2025 roku obowiązuje nowa, zmieniona ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która daje posiadaczom KDR specjalne przywileje.
REKLAMA
Zobacz wideo Iwona Pavlović o byciu babcią: "Nasza częstotliwość spotkań jest zmniejszona, ale to nie zmienia naszej miłości do nich" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Dłuższy zasiłek dla posiadaczy KDR. Na tym nie koniec
Znowelizowana ustawa o rynku pracy wprowadza szereg zmian dla tych rodziców, którzy posiadają KDR. Mowa oczywiście o tych, którzy z różnych przyczyn stracili pracę i teraz są na etapie jej poszukiwania. Na czym to ma polegać? Otóż bezrobotni posiadający KDR mogą teraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez 365 dni zamiast dotychczasowych 180. To nie koniec, bo urzędy pracy będą zobowiązane, by oferować im wsparcie w pierwszej kolejności - czy to w formie szkoleń, dotacji, czy pośrednictwa pracy.
Oczywiście na tym ułatwienia się nie kończą, bo posiadając KDR można liczyć choćby na indywidualnego doradcę ds. zatrudnienia, który pomoże dobrać najlepsze formy wsparcia - od kursów po dotacje.
Karta Dużej Rodziny - jakie zniżki przysługują?
Karta Dużej Rodziny to nic innego jak specjalny system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+. Jest honorowana zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach. jeżeli chodzi o szczegóły, są to następujące ulgi: np. 37 procent zniżki na bilety kolejowe, zniżki na żywność, odzież, książki, kosmetyki, a także tańsze usługi bankowe czy telekomunikacyjne. Pełna lista partnerów programu dostępna jest na stronie empatia.mpips.gov.pl.