Lepiej się pospiesz. Czas mija 25 kwietnia. Kary dochodzą do 819 złotych

1 tydzień temu
Według ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, większość Polaków zobowiązana jest do płacenia za korzystanie z radia i telewizji. Wiele osób nie rejestruje jednak swoich odbiorników, a to może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku?
Abonament radiowo-telewizyjny to opłata mająca na celu umożliwienie realizacji misji publicznej telewizji i radia. To najpowszechniejszy sposób finansowania mediów publicznych w Europie, jednak wielu Polaków nie przestrzega tego obowiązku. Choć w przeciwieństwie do łamania innych przepisów mandat nie przychodzi od razu, to negatywne skutki unikania opłat możemy odczuć później ze zdwojoną siłą. Co grozi za nieuiszczenie tej należności?


REKLAMA


Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, iż od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany


Ile wynosi abonament RTV na rok 2025? Lepiej o tym pamiętać
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, abonament RTV powinien opłacać każdy, kto ma odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Są to nie tylko osoby prywatne posiadające telewizor i radio, ale także właściciele samochodów i firm, w których korzysta się z tych urządzeń. Odbiorniki powinno się zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu, a następnie regularnie uiszczać za nie opłaty według obowiązującego cennika. Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2025 roku abonament wynosi:


8,70 złotych za miesiąc za używanie odbiorników radiofonicznych,
27,30 złotych za miesiąc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego.


Wszystkie opłaty należy uiszczać do 25. dnia każdego miesiąca. jeżeli jednak ktoś będzie ignorować ten obowiązek przez dłuższy czas, a jego dane są zarejestrowane w systemie, to sprawa może zostać przekazana do Urzędu Skarbowego.
Zobacz też: "Renta tytoniowa" może wynieść ponad 1800 zł. Nie każdy palacz ją jednak dostanie. Czego wymaga ZUS?


Jaka jest maksymalna kara za niepłacenie abonamentu RTV? Te osoby nie muszą płacić
jeżeli Urząd Skarbowy zajmie się egzekucją, zaległości mogą zostać potrącona z emerytury, renty, wynagrodzenia za pracę, nadpłaty podatku lub zostać zajęte bezpośrednio z konta bankowego. Kara jest równa trzydziestokrotności miesięcznej abonamentowej opłaty, czyli maksymalnie może wynieść 261 złotych za radio i 819 złotych za telewizor. Warto zaznaczyć, iż nie każdy musi opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Niektórzy są zwolnieni z tego obowiązku. Według informacji podanych na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, są to:


osoby, które ukończyły 75. rok życia,
osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału