Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych w Polsce obowiązuje abonament radiowo-telewizyjny, który zmusza do rejestrowania posiadanych odbiorników. Każdy Polak ma na to 14 dni od daty zakupu i w efekcie zaczyna uiszczać opłaty w wysokości 8,70 złotych za miesiąc w przypadku radia lub 27,30 złotych za odbiornik radiowy i telewizyjny. Istnieje również możliwość opłacenia kilku miesięcy z góry i otrzymania konkretnych zniżek. Część osób jednak ma prawo ubiegać się o zwolnienie z płacenia abonamentu RTV.
REKLAMA
Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, iż od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany
Abonament RTV 2025. W końcu zostanie zlikwidowany?
Rząd od jakiegoś czasu zapowiada rewolucję w finansowaniu mediów publicznych. Zamiast dotychczasowego abonamentu RTV ma zamiar wprowadzić nową opłatę audiowizualną, którą automatycznie pobierze Urząd Skarbowy wraz z podatkiem dochodowym. W efekcie ciężej będzie uniknąć dodatkowych kosztów. Opłata ma być obowiązkowa dla większości Polaków i wynosić na początku około 8-9 złotych. Choć likwidacja abonamentu RTV miała nastąpić już w tym roku, ostatecznie została odłożona w czasie. To oznacza, iż aktualnie wciąż obowiązuje samodzielna rejestracja odbiorników.
Sprawdź również: Dodatkowe 270 zł aż do końca życia. Nowe pieniądze dla emerytów
w tej chwili wszystkie opłaty należy uiszczać do 25. dnia każdego miesiąca, natomiast egzekucją zaległych wpłat abonamentowych zajmuje się Poczta Polska. Tylko w 2024 roku wysłano ponad 118 tysięcy wezwań do zapłaty. Ostatecznie sprawa może choćby zostać przekazana do Urzędu Skarbowego. Wówczas zaległości są potrącane z emerytury, renty, wynagrodzenia za pracę, nadpłaty podatku lub ściągane bezpośrednio z konta bankowego. W obecnym systemie obowiązuje również lista osób, które są zwolnione z opłat abonamentowych. Nie dzieje się to jednak automatycznie.
Oni nie muszą płacić abonamentu RTV. Bez wniosku nic nie da się zrobić
Takie zwolnienie przysługuje między innymi osobom, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury w wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia. Płacić nie muszą również:
seniorzy po 75. roku życia,
osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej,
weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
osoby posiadające status bezrobotnych.
Aby otrzymać oficjalne zwolnienie, należy złożyć wniosek w placówce Poczty Polskiej. Konieczne jest również przedstawienie dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania z ulgi.
Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej ww. oświadczenie oraz przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień
- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.