Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) – Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) w tej chwili obsługuje 130 projektów inwestycyjnych – polskich i zagranicznych – o wartości ok. 10 mld euro, poinformował Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk. W I kw. br. PAIH zamknęła 8 projektów o wartości 671 mln euro, co wygeneruje 1 025 miejsc pracy, a udział w wartości inwestycji ma głównie projekt polski. Jest to nowoczesny zakład recyklingu zużytych baterii litowo-jonowych na Ślasku, którego nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 650 mln euro, generując 300 miejsc pracy.
“Nie ma rozwoju gospodarczego bez inwestycji, to jest oczywistość. Jako rząd robimy wszystko wspólnie z instytucjami, które nas w tym wspierają – PAIH jest kluczowa, aby ten poziom inwestycji podnosić. Myślę, iż to jest to dobry czas na sprawozdawczość z naszych wysiłków. To jest być albo nie być – mówiliśmy o tym wielokrotnie, mówię o nacisku kładzionym na inwestycje, o czym mówi również pan premier Donald Tusk. w tej chwili PAIH obsługuje 130 aktywnych projektów o łącznej deklarowanej ok. 10 mld euro i szacowanym zatrudnieniu na poziomie 22 tys. osób” – powiedział Paszyk podczas konferencji prasowej.
Szef resortu dodał, iż wysiłki PAIH przynoszą efekty.
Agencja podsumowała działalność w I kw. br. pod względem zamkniętych inwestycji, których wartość sięgnęła 671 mln euro – z czego największa część, o wartości 659,5 mln euro to inwestycja polska, następnie inwestycja z Chin – 6,25 mln euro; na trzeciej pozycji jest inwestycja z USA o wartości 3 mln euro.
“Podsumowujemy pierwszy kwartał 2025 roku. Pokazujemy, co udało nam się jako Polskiej Agencji uzyskać – to jest 671 mln euro wartości deklarowanych przez inwestorów nakładów inwestycyjnych; to będzie 1 025 miejsc pracy i mówimy o liczbie zakończonych projektów – ośmiu. Dlaczego to jest ważne? Tak jak wspomniał pan minister jest to ważne – po pierwsze ten kwartał w porównaniu do poprzednich kwartałów jest zdecydowanie lepszy” – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes PAIH odpowiedzialny za obszar wsparcia inwestycji Paweł Pudłowski.
Podkreślił, iż szczególny nacisk Agencja kładzie, by “inwestycje zmieniały swój portfel z inwestycji zagranicznych, czym był PAIIZ w przeszłości przed PAIH, który skupiał się na pracy nad przyciąganiem inwestycji zagranicznych do Polski”.
“Kilka lat temu zmieniła się strategia i zaczęliśmy się zajmować inwestycjami polskimi za granicą, a ostatnio również polskimi inwestycjami w Polsce” – powiedział Pudłowski.
Agencja podała, iż wartość inwestycji, które wsparła w I kw. br. “to ponad 325 mln euro więcej niż rok temu – to niemal dwukrotny wzrost wartości inwestycji deklarowanych przez przedsiębiorców, które w pierwszym kwartale tego roku uzyskały wsparcie PAIH”.
“W większości to przedsięwzięcia zaawansowane technologicznie i innowacyjne, głównie z sektora BSS-IT (Business Support System Zdecydowana większość to kapitał polski. I właśnie firma z Polski inwestuje w największy projekt. Na Śląsku powstaje nowoczesny zakład recyklingu zużytych baterii litowo-jonowych. Wartość tej inwestycji to ponad 650 mln euro. Dzięki niej pracę znajdzie 300 osób” – wskazała Agencja.
Jak wskazał wiceprezes, PAIH liczy na wysoki odsetek realizacji projektów będących w pipeline, choć w tej chwili “rzeczywistość jest nieprzewidywalna”.
“To chodzi o projekty inwestycyjne, które mamy w realizacji. Mamy ich w tej chwili 130. Są to projekty na różnym etapie zaawansowania i różnej wielkości. Natomiast projekty polskie stanowią 25% całej liczby projektów. Więc jeżeli nam się to uda, to będzie znakomity rok. Zdajemy sobie sprawę, iż rzeczywistość obecnie, szczególnie jeżeli chodzi o eksport – on również wpływa na inwestycje – nie jest łatwa, gdyż jest to czas nieprzewidywalny. Tym ważniejsze jest, żeby skupić się na tych projektach, które mamy, świadcząc usługi te, które nasza Agencja potrafi realizować najlepiej” – powiedział Pudłowski.
Wiceprezes PAIH Magdalena Skarżyńska wskazała na szanse inwestycyjne jakie płyną z obecności Polski podczas Expo i w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa Polskiej Agencji Kosmicznej – Polsy z odpowiednikiem w Japonii.
“Inwestycje nie jedno mają imię. W obszarze Expo chciałbym zaznaczyć, iż 182 dni naszego udziału w Wystawie Expo w Osace to jest permanentna inwestycja. 30 września mamy duże forum inwestycyjne, gdzie będziemy mieli podpisane dwie umowy. […] Polska Agencja Kosmiczna podpisuje umowę ze swoim odpowiednikiem w Japonii i to jest jedna taka umowa, która będzie podpisana. Druga umowa, która będzie również podpisana to z instytutem filmowym. Podpisana będzie również umowa z instytutem takim odpowiednikiem Japonii. My mamy nieustanne w zasadzie spotkania różnych województw z inwestorami i z eksporterami” – powiedziała Skarżyńśka.
Szef resortu rozwoju i technologii wskazał, iż MRiT zaangażował się w stwarzanie rozwiązań, które będą upraszczały procesy inwestycyjne.
“Procesy inwestycyjne muszą trwać krócej, muszą być prostsze. Będzie to możliwe, kiedy zrealizujemy skutecznie i sprawnie proces deregulacji. Jestem optymistą – w ciągu dwóch tygodni projekt MRiT Pierwszy Pakiet Deregulacyjny przeszedł przez Sejm -został jednogłośnie przyjęty. Jesteśmy autentyczni i wiarygodni w tym procesie i te intencje nie są deklaratywne, ale bardzo mocno uzasadnione, po to aby sprzyjać łatwości i sprawności procesowi inwestycyjnemu” – podsumował Paszyk.
PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.
(ISBnews)