Po pracy idziesz drzemać? To istotny sygnał od organizmu. "Coś więcej niż kwestia stylu życia"

5 godzin temu
Po powrocie z pracy do domu czujesz, iż uleciała z ciebie cała energia? Wiele osób od razu postanawia się zdrzemnąć. Z jednej strony to normalne i często spotykane, a z drugiej może być sygnałem alarmowym. Wyjaśniamy, czy drzemka jest zdrowa.
Sporo osób praktykuje tzw. power nap, czyli krótką drzemkę w ciągu dnia, trwającą ok. 20 minut. Uważają, iż ma ona pozytywny wpływ na samopoczucie. Zmniejsza uczucie senności, poprawia koncentrację i nastrój oraz dodaje energii do działania. Czasem organizm rzeczywiście potrzebuje zregenerować się po aktywnym dniu lub silnym stresie. Warto jednak zagłębić się w temat, jeżeli zdarza się to nagminnie.


REKLAMA


Zobacz wideo


Czy długa drzemka w ciągu dnia jest dobra? Odpowiedź może zaskoczyć
Drzemka rzeczywiście wpływa korzystnie na organizm, ale tylko w myśl "zasady 15-30", czyli jeżeli trwa od 15 do 30 minut. Gdy śpisz dłużej, po przebudzeniu wcale nie będziesz czuć się lepiej. Najprawdopodobniej będziesz jeszcze bardziej rozbita niż wcześniej. Najlepiej zdrzemnąć się wczesnym popołudniem, bo wtedy łatwiej nam zasnąć oraz obudzić się po krótkim czasie.


Zbyt silna potrzeba spania w ciągu dnia może być ważnym sygnałem dotyczącym zdrowia. Mowa zarówno o młodszych osobach, jak i seniorach. - Przy utrzymującej się senności w ciągu dnia nie powinniśmy poprzestawać tylko na ratowaniu się drzemką, ale przede wszystkim sprawdzić, czy nie kryją się za tym jakieś problemy ze snem w nocy - powiedziała dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska w rozmowie z medonet.pl.


Czy drzemka jest zdrowa? pexels.com/Pixabay


Dlaczego drzemki mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie? Nie lekceważ tego
Tę teorię potwierdził profesor Colin Espie w wywiadzie dla theguardian.com. - jeżeli ludzie czują potrzebę regularnego spania w ciągu dnia, powinni przynajmniej rozważyć, iż mogą mieć problemy ze snem i iż to coś więcej niż kwestia stylu życia - wyjaśnił. Według niego choćby 5-10 minut drzemki jest lepsze niż długie spanie za dnia. - Nie można wchodzić w głęboki sen. jeżeli drzemka jest zbyt długa, budzisz się czując się gorzej - dodał. Dorosły człowiek codziennie powinien spać 7-8 godzin. jeżeli połowę tego czasu prześpisz w dzień, "zabierzesz" w ten sposób samej sobie sen z nocy i pogorszysz jego jakość. Potem możesz mieć kłopot z zaśnięciem lub obudzić się zbyt wcześnie. - jeżeli u osoby starszej drzemki będą pojawiały za często i będą za długie, będzie to powodowało pogorszenie snu w nocy, co przełoży się na większe ryzyko pogorszenia zdrowia - podkreśliła Fornal-Pawłowska.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału