Stosunek młodych ludzi do pracy wcale tak bardzo nie różni się od tego, jaki mają starsi pracownicy, a stereotypy na ten temat okazują się dalekie od rzeczywistości. Takie wnioski płyną z ankiety przygotowanej na zlecenie niemieckiej kasy chorych DAK.
Pytane o najważniejsze aspekty w życiu zawodowym osoby poniżej 30. roku życia wymieniają na pierwszym miejscu dobrą atmosferę w pracy – tak samo jak średnia wszystkich pracowników.
Chorzy częściej, ale krócej
Z analizy wynika też, iż osoby poniżej 30. roku życia idą na zwolnienia lekarskie częściej niż przeciętnie, ale są one znacznie krótsze. Z tego względu wynoszący 4,7 procent wskaźnik zachorowań wśród pracowników poniżej 30. roku życia jest niższy niż wśród wszystkich pracowników (5,4 proc.).
W ankiecie 65 procent respondentów poniżej 30. roku życia stwierdziło również, iż byli obecni w pracy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mimo iż powinni byli iść na chorobowe. Średnia dla wszystkich pracowników była nieco niższa i wyniosła 62 procent.
Podobne wymagania
Jednocześnie nie było wielu różnic w wymaganiach stawianych środowisku pracy. Spośród kilku badanych aspektów, atmosfera w pracy została oceniona jako "bardzo ważna" przez 64 procent wszystkich uczestników badania. Wśród osób poniżej 30. roku życia odsetek ten wyniósł 65 proc.
Dobre wynagrodzenie znalazło się na drugim miejscu w obu grupach, a równowaga między pracą a życiem prywatnym – na trzecim. Na kolejnych miejscach uplasowały się bezpieczeństwo zatrudnienia i kierownictwo zapewniające wsparcie i zachętę.
Pomimo takich podobieństw, wielu pracowników zgłaszało konflikty międzypokoleniowe. Według badania 28 procent osób w wieku od 18 do 29 lat doświadczyło takich napięć w miejscu pracy. W grupie wiekowej od 30 do 49 lat odsetek ten wyniósł 26 procent, a w grupie wiekowej od 50 do 65 lat – 22 procent.
Instytut IGES przeanalizował dane DAK z roku 2024 na potrzeby tegorocznego "Raportu zdrowotnego". Uwzględniono również ankietę internetową przeprowadzoną jesienią ubiegłego roku przez firmę badawczą Forsa wśród 7 068 osób w wieku od 18 do 65 lat.