Model ten daje im większą elastyczność, atrakcyjniejsze wynagrodzenia i szansę na rozwój w różnorodnych projektach.
Dlaczego firmy sięgają po pracę projektową?
Organizacje coraz chętniej korzystają z pracy projektowej, aby gwałtownie pozyskać konkretne kompetencje niezbędne do realizacji projektów (46 proc.) oraz elastycznie zarządzać kosztami zatrudnienia (39 proc.). W obliczu dynamicznych zmian na rynku, taki model pozwala im sprawnie reagować na potrzeby biznesowe. Dodatkowo dostosowują w ten sposób zasoby kadrowe do aktualnych wyzwań.
56 proc. firm planuje w 2025 roku zwiększyć liczbę pracowników tymczasowych i zewnętrznych podwykonawców.
Korzyści dla specjalistów
Praca projektowa niesie ze sobą szereg zalet. Najczęściej wskazywane to:
- atrakcyjne wynagrodzenie (57 proc.),
- możliwość pracy zdalnej (50 proc.),
- elastyczne godziny pracy (49 proc.),
- szansa na zdobycie cennego doświadczenia (47 proc.),
- możliwość rozwoju zawodowego (41 proc.).
Co więcej, aż 53 proc. profesjonalistów i menedżerów pracujących projektowo przyznaje, iż taki model przyspieszył wzrost ich zarobków.
W CV sekcja „projekty”
Chociaż praca projektowa wiąże się z pewnymi wyzwaniami – jak niższa stabilność czy ograniczony dostęp do benefitów – to 80 proc. ankietowanych deklaruje zadowolenie z wybranej formy zatrudnienia. Coraz więcej profesjonalistów traktuje pracę projektową jako świadomy wybór, a nie alternatywę wymuszoną trudną sytuacją na rynku pracy.
Eksperci zwracają uwagę, iż nowe pokolenia pracowników oczekują rozwoju, wyzwań i elastyczności. Dlatego praca projektowa odpowiada na ich potrzeby i pozwala dopasować karierę do życia prywatnego, a nie odwrotnie.
Czy praca projektowa to przyszłość?
Globalne trendy wskazują, iż model pracy projektowej będzie się dalej rozwijał. Wiele firm wprowadza go na stałe do swojego miksu zatrudnienia, łącząc stałych pracowników z kontraktorami i podwykonawcami.
Dla pracodawców oznacza to większą możliwość szybkiego dostosowania się do zmieniających się potrzeb rynku. Mają też dostęp do wyspecjalizowanych kompetencji na żądanie oraz optymalizują koszty zatrudnienia. Firmy mogą elastyczniej zarządzać projektami, minimalizując ryzyko związane z długoterminowymi zobowiązaniami kadrowymi.
Dla pracowników praca projektowa to szansa na większą autonomię, dostęp do różnorodnych projektów oraz dynamiczny rozwój kariery w wielu sektorach. Jednak wymaga to od nich umiejętności samodzielnego zarządzania swoją ścieżką zawodową. Muszą też ciągle podnosić kompetencje i być gotowi do częstych zmian środowiska pracy.
Zmieniające się oczekiwania pracowników i potrzeby biznesu sprawiają, iż elastyczne formy zatrudnienia będą odgrywać coraz większą rolę w budowaniu nowoczesnych organizacji.
- Jak pracować w IT, to w Warszawie. To jeden z najatrakcyjniejszych rynków pracy w tej branży
- Mniej kontroli, więcej wsparcia. Przepis na zdrowsze miejsca pracy
- Optymizm starszych, realizm młodych. Przyszłość biznesu pod znakiem zapytania
- Alarmujące dane: Polska starzeje się szybciej niż rośnie liczba opiekunów