Praca w majówkę. Czy należy się dodatkowe wynagrodzenie?

19 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Majówka to czas odpoczynku, wyjazdów i rodzinnych spotkań. Jednak nie każdy ma wtedy wolne. W wielu branżach pracownicy muszą stawić się do pracy także w trakcie świąt 1 i 3 maja. Czy za pracę w te dni przysługuje dodatkowe wynagrodzenie? Jakie prawa mają osoby zatrudnione w majówkę? Sprawdzamy, co mówi polskie prawo pracy.


Praca w dni ustawowo wolne od pracy


W Polsce 1 maja (Święto Pracy) oraz 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) są dniami ustawowo wolnymi od pracy.


Oznacza to, iż zgodnie z przepisami, pracownik ma prawo do wolnego dnia bez utraty wynagrodzenia. jeżeli jednak ze względu na specyfikę zakładu pracy (np. szpitale, transport publiczny, hotele, gastronomia) pracownik musi świadczyć pracę w te dni, przysługują mu określone rekompensaty.
Podstawowe regulacje dotyczące pracy w święta zawarte są w Kodeksie pracy, w szczególności w artykule 151¹ oraz 151¹§3.


Kiedy można pracować w majówkę?


Praca w dni wolne od pracy jest dopuszczalna tylko w ściśle określonych przypadkach. Należą do nich:Reklama
praca w systemie ciągłym (np. energetyka, gazownictwo),prace związane z ratowaniem życia lub mienia,prace w transporcie i komunikacji,prace w gastronomii, hotelarstwie czy handlu (choć handel detaliczny ma ograniczenia w święta),prace konieczne ze względu na społeczne potrzeby ludności (np. służba zdrowia).
W każdym innym przypadku zatrudnianie pracownika w dniu ustawowo wolnym od pracy może być niezgodne z prawem.


Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w majówkę?


Za pracę w święto pracownikowi przysługują dwie opcje rekompensaty:
Dzień wolny - Pracodawca powinien udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w zamian za przepracowane święto. Termin wykorzystania tego dnia powinien być uzgodniony z pracownikiem i przypadać w ciągu najbliższych okresów rozliczeniowych.Dodatek do wynagrodzenia - jeżeli udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w dniu świątecznym. Oznacza to, iż za przepracowane godziny w majówkę dostanie on podwójne wynagrodzenie.
Warto podkreślić, iż wynagrodzenie podstawowe za ten dzień jest już wliczone w pensję - dodatkowo wypłacany jest tylko 100% dodatek za faktycznie przepracowany czas.


Praca w majówkę a praca w godzinach nadliczbowych


jeżeli praca w majówkę odbywa się ponad normę dobową, czyli jest jednocześnie pracą w godzinach nadliczbowych, pracownikowi przysługuje:
normalne wynagrodzenie za pracę,dodatek 100% za godziny nadliczbowe,oraz - jeżeli to praca w święto - dodatkowy 100% dodatek za pracę w dniu ustawowo wolnym.
Niekiedy oznacza to, iż niektóre godziny mogą być wynagradzane potrójnie. Przykład? jeżeli pracownik wykonuje obowiązki w majówkę przez 12 godzin zamiast 8, nadmiarowe 4 godziny są opłacane jeszcze dodatkowym bonusem za nadgodziny.


Czy pracownik może odmówić pracy w majówkę?


W przypadku branż, w których praca w święta jest dozwolona, pracownik ma obowiązek stawić się w pracy, jeżeli wynika to z harmonogramu lub polecenia przełożonego. Odmowa wykonania pracy może być potraktowana jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
o ile jednak pracodawca nakazuje pracę w święto bez podstawy prawnej (np. nie w sektorze usług niezbędnych społecznie), pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy i powinien zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.


Praca w handlu podczas majówki


Sytuacja w handlu detalicznym wygląda nieco inaczej. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, 1 i 3 maja sklepy są zamknięte, a ich pracownicy mają prawo do dnia wolnego. Otwarte mogą być jedynie:
stacje benzynowe,apteki,placówki gastronomiczne,sklepy prowadzone przez właściciela osobiście.
Pracownicy sieci handlowych nie powinni być zobowiązywani do pracy w tych dniach, a ich zatrudnienie wbrew przepisom grozi wysokimi karami dla pracodawcy.


Praca w majówkę się opłaca, ale nie zawsze


Jeśli musisz pracować w majówkę, masz prawo oczekiwać odpowiedniego wynagrodzenia lub dnia wolnego w zamian. Przepisy wyraźnie chronią pracowników wykonujących obowiązki w dni świąteczne, ale warto pamiętać, iż ich przestrzeganie w praktyce bywa różne.
Dlatego przed podjęciem pracy w 1 lub 3 maja upewnij się, jakie zasady obowiązują w Twoim zakładzie pracy i jakie rekompensaty Ci przysługują.
KO
Idź do oryginalnego materiału