Na zwolnieniu chorobom można przebywać maksymalnie przez 182 dni w roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę limit ten wynosi 270 dni w roku. Przez ten okres ubezpieczony pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.
Utrata prawa do zasiłku chorobowego. Jakie świadczenie się należy?
Po upływie 182 dni lub 270 pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego. jeżeli wciąż jest niezdolny do pracy, może jednak ubiegać się w ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, którego wysokość wynosi:Reklama
90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli świadczenie jest pobierane w trakcie ciąży.
Osoby przebywające na długim L4 muszą być przygotowane na to, iż pracodawca może skontrolować to, czy rzeczywiście są chore i np. wysłać do ich domu kontrolera. Chory może też zostać wezwany na badanie do lekarza orzecznika przez ZUS. Zakład sprawdza m.in. osoby, które często korzystają z L4, otrzymują zwolnienia na kilka dni oraz pracowników, którzy są nieobecni w pracy przez dłuższy czas.
L4 trwało dłużej niż 30 dni. Szef wyśle pracownika na badania
Badanie lekarskie czeka również pracownika, który powrócił do pracy po długim zwolnieniu chorobowym. o ile L4 trwało dłużej niż 30 dni, to pracodawca zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu prawnego, ma obowiązek skierować taką osobę do lekarza - wyjaśnia na TikToku prawnik Marta Handzlik-Rosuł. Takie skierowanie otrzyma również osoba, która chciałaby iść na urlop po zwolnieniu trwającym więcej niż 30 dni.
"Mimo iż nie ma zamiaru fizycznie wykonywać pracy, nie można udzielić mu urlopu, jeżeli wcześniej nie został formalnie dopuszczony do pracy na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego. Udzielenie urlopu osobie, która nie została dopuszczona do pracy po chorobie, stanowiłoby naruszenie przepisów prawa pracy" - wyjaśnia we wpisie Marta Handzlik-Rosuł.