Na rozmowie kwalifikacyjnej pada szereg pytań, które mają na celu ocenę kompetencji, doświadczenia, osobowości oraz dopasowania kandydata do stanowiska. Dotyczą one m.in. oczekiwań finansowych, wiedzy o firmie i planów zawodowych. Trzeba pamiętać, iż jest to dialog, a nie przesłuchanie, więc warto być szczerym, autentycznym. Może ci w tym pomóc pytanie o... czytanie.
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje na rynku pracy? "Obawa bezrobocia jest jednym z największych lęków w Polsce"
interesujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jedno dotyczy książek
Okazuje się, iż rekruterzy chętnie sięgają po mniej standardowe pytania, by lepiej poznać oraz zrozumieć kandydata. Jedno z nich dotyczy przeczytanych ostatnio książek. - Coraz częściej w wielkich korporacjach pyta się ubiegających o pracę na stanowiskach kierowniczych, co ostatnio czytali i rozmawia się nie o ekonomii, ale o literaturze - powiedział prof. Sławomir Jacek Żurek w wywiadzie dla portalsamorzadowy.pl.
Na rozmowie rekrutacyjnej nierzadko można więc teraz usłyszeć pytanie: "Co ostatnio czytałaś/eś?". - Coraz częściej w rekrutacjach, zwłaszcza na stanowiska, które wymagają myślenia strategicznego, kreatywności albo zarządzania ludźmi, padają pytania o to, co kandydat ostatnio czytał, jakich podcastów słucha albo skąd czerpie inspiracje. I myślę, iż ma to sens - przyznała specjalistka ds. HR w TTMS Joanna Rak w rozmowie z pulshr.pl.
interesujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnejpexels.com/fauxels
Pytanie o zainteresowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Ma większy cel
Według ekspertki pytanie o ostatnią lekturę pomaga dostrzec szerszy kontekst osobowościowy. - Pozwala lepiej poznać kandydata, jego zainteresowania, sposób myślenia, preferowany kierunek rozwoju, a także zobaczyć, skąd czerpie wiedzę i co go inspiruje. prawdopodobnie te pytania nie wyprą klasycznego "Gdzie się widzisz za 5 lat?", ale pozwolą je uzupełnić i dadzą szansę na mniej oczywistą, a przez cały czas bardzo wartościową i niosącą wiele informacji rozmowę. A z takich rozmów często można wyciągnąć najciekawsze wnioski, zarówno dla rekrutera, jak i kandydata - dodała. W ten sposób rekruter sprawdza, czy ma do czynienia z osobą otwartą, refleksyjną i ciekawą świata.
- Nowe pytania pozwalają lepiej poznać kandydata jako człowieka, a nie tylko jako zbiór kwalifikacji i kompetencji. Takie podejście zwiększa szanse na zatrudnienie osoby, która zwiąże się z firmą na dłużej - poinformowała Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland. Jednocześnie specjalistki podkreślają, iż brak regularnego czytania książek nie skreśla cię automatycznie z walki o stanowisko. Nie umniejsza twoim kompetencjom. - Brak zainteresowania książkami nie musi oznaczać braku ciekawości świata czy chęci do rozwoju. Współcześnie mamy wiele innych sposobów zdobywania wiedzy: podcasty, webinary, filmy, media społecznościowe. jeżeli kandydat potrafi uargumentować swoją odpowiedź i pokazać, iż chociaż nie przepada za czytaniem, to wciąż rozwija się w inny sposób, nie powinno to być od razu czerwonym światłem - podsumowała Rak.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.