Składka zdrowotna w zawieszeniu. Krzysztof Paszyk reaguje na decyzję Andrzeja Dudy

2 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Krzysztof Paszyk zabrał głos w sprawie składki zdrowotnej. Andrzej Duda zdecydował się bowiem zawetować ustawę popartą przez Sejm i Senat. - Decyzja prezydenta będzie miała negatywny wpływ na polską gospodarkę - powiedział minister rozwoju podczas konferencji prasowej.


Polityczny bój o składkę zdrowotną trwa. Andrzej Duda potwierdził to, co rząd Donalda Tuska przewidywał już od jakiegoś czasu. Prezydent zdecydował się zawetować przepisy poparte przez Sejm i Senat. "Szkodzą, bo wciąż mogą" - stwierdził Donald Tusk już po ogłoszeniu decyzji prezydenta. Głos zabrał także Krzysztof Paszyk.


Krzysztof Paszyk zabrał głos ws. składki zdrowotnej


Decyzja Andrzeja Dudy ponownie wyciągnęła składkę zdrowotną w centrum zainteresowania. Krzysztof Paszyk tuż po ogłoszeniu weta opublikował w serwisie X post. Jednoznacznie skrytykował on działanie prezydenta. "Weto wobec ustawy o składce zdrowotnej to cios w uczciwie pracujących Polaków i rozwój Polski" - czytamy. Minister dodawał, iż jest to ostatnie weto Andrzeja Dudy, a sam ruch "podcina skrzydła polskim firmom". "Mniej pracy, mniej inwestycji, mniej bezpieczeństwa. Więcej absurdu i szarej strefy" - dodawał w poście Krzysztof Paszyk.Reklama


Minister rozwoju zorganizował także specjalną konferencje prasową przed budynkiem resortu zlokalizowanym przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Polityk ponownie wskazywał, iż oznacza ona dalsze utrzymywanie przez 2,5 miliona przedsiębiorców obciążeń wprowadzonych za rządów PiS, "reliktem w postaci Polskiego Ładu". - Nie ukrywam, iż dla polskiej gospodarki to niezwykle złe wieści - dodawał Krzysztof Paszyk.
Minister rozwoju zaznaczył także, iż jego to właśnie małe, mikro i średnie firmy stanowiły w ostatnich latach fundament odporności gospodarki na kryzysy. "Dzisiaj, kiedy jako rząd przygotowaliśmy rozwiązanie, które zdejmowało obciążenia wprowadzone przez naszych poprzedników, niestety, to zostało zawetowane" - powiedział. Krzysztof Paszyk zapowiedział jednocześnie, iż jednym z priorytetów rządu po wyborach prezydenckich będzie przedstawienie nowego rozwiązania mającego na celu zniesienie nadmiernych obciążeń wynikających z Polskiego Ładu. "Czekam na drugą turę, aby te działania móc podjąć" - oświadczył szef MRiT.
Co ważne, podczas konferencji minister otwarcie i jednoznacznie odrzucił argumentację szefowej Kancelarii Prezydenta, Małgorzaty Paprockiej, która twierdziła, iż ustawa nie została wystarczająco skonsultowana społecznie. Zaznaczył, iż wszystkie prace legislacyjne przebiegały zgodnie z procedurą adekwatną dla projektów rządowych i odbywały się w sposób transparentny. "Nie pamiętam, żeby cokolwiek było ukrywane przed opinią publiczną.(...) Jasno komunikowaliśmy, zarówno na posiedzenia Rady Ministrów jak i podczas procesu legislacyjnego w Sejmie, na czym te zmiany mają polegać" - mówił Krzysztof Paszyk.


Przedsiębiorcy też zabrali głos, "to był pierwszy krok"


Głos w całej dyskusji zabrała także Konfederacja Lewiatan. W komentarzu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej na temat decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, wprost wskazano na potrzebę szerszej debaty o finansowaniu systemu ochrony zdrowia.
"Byliśmy za tym, żeby tę ustawę prezydent podpisał, bo uważamy, iż to był pierwszy krok w stronę uporządkowania systemu (...) Uważamy, iż w tym samym momencie należałoby zacząć dyskusję o tym, jak to finansowanie (ochrony zdrowia - przyp.red.) uporządkować, żeby je zwiększyć" - zaznaczono w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej.
Lewiatan zwrócił także uwagę, iż zmiany wprowadzone przez Polski Ład spowodowały "bardzo duże zamieszanie" i stworzyły "kilkanaście wariantów płacenia składki". Jednocześnie organizacja podkreśliła, iż zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej ochrony zdrowia i iż podpisanie ustawy oznaczałoby zmniejszenie wpływów do systemu.


Prezydenckie weto w sprawie składki zdrowotnej


Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę przewidującą obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - poinformowała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta. Jak zaznaczyła, głowa państwa nie wyklucza zmian w sposobie naliczania składki, jednak "tak newralgiczne zmiany (...) muszą być dokonywane w zgodzie z Konstytucją".
Paprocka podkreśliła, iż prezydent musiał przejąć rolę inicjatora dialogu społecznego, który - jej zdaniem - został pominięty przez rząd podczas prac nad ustawą. "Nie można wprowadzić tak istotnych zmian (...) bez konsultacji ze stroną społeczną" - zaznaczyła, wskazując na brak należytych konsultacji na etapie projektowania przepisów.
Dodała również, iż członkowie Rady Dialogu Społecznego jednogłośnie zwracali uwagę na brak konsultacji społecznych przy uchwalaniu tej ustawy. "To w demokratycznym państwie prawnym absolutnie kwestia niedopuszczalna. Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla wszystkich obywatela, dla wszystkich z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną" - powiedziała.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału