Szef może zafundować ci wakacje. choćby kilka tysięcy zł na urlop

19 godzin temu
Pracodawcy często dopłacają pracownikom do wakacyjnych wyjazdów. Kto może liczyć na takie wsparcie? Słynne wczasy pod gruszą wciąż funkcjonują w Kodeksie pracy, jednak nie każde przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Wczasy pod gruszą funkcjonują już od wielu dekad i są jednym z najpopularniejszych świadczeń socjalnych, które oferują pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę. Pieniądze wypłacane są w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Taki fundusz musi działać w przedsiębiorstwach, które - według stanu na 1 stycznia danego roku - posiadają co najmniej 50 pracowników. Środki przyznawane są zaś na zasadach uwzględnionych w regulaminie funduszu obowiązującym w danej firmie.


REKLAMA


Zobacz wideo Lepszy urlop macierzyński niż żłobek za rogiem


Wczasy pod gruszą dla pracowników. Termin urlopu nie ma żadnego znaczenia
Zgodnie z zasadami, jeżeli firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony wyłącznie na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Nie każdy pracodawca musi zatem oferować wsparcia w postaci wczasów pod gruszą. W przypadku przedsiębiorstw, które posiadają ZFŚŚ z takich środków mogą korzystać pracownicy i członkowie ich rodzin, byli pracownicy - emeryci i renciści - oraz ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca zezwala na to poprzez regulamin funduszu. Jak czytamy na portalu rządowym, taki dokument powinien określać:


osoby uprawione do świadczenia,
wysokość świadczenia,
częstotliwość wypłat,
liczbę dni nieprzerwanego urlopu, jaką pracownicy powinni wykorzystać, by mogli otrzymać dofinansowanie.


Sprawdź również: Rząd roześle do sądów w całej Polsce specjalne tablice. To ważna zmiana w postępowaniach o alimenty
O tym, komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenie socjalne, powinny decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Oznacza to, iż kwoty wypłacane pracownikom mogą się od siebie różnić
- czytamy w komunikacie na stronie rządowej. Co ważne, wczasy pod gruszą przysługują pracownikowi niezależnie od tego, w jakim terminie zaplanował urlop, gdzie zamierza wyjechać oraz ile planuje wydać na podróż. Warto jednak pamiętać, iż zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę powinna wykorzystać w ciągu roku 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.


Wczasy pod gruszą - ile można dostać? Kwoty sięgają choćby kilku tysięcy złotych
Wysokość dofinansowania nie jest ustalona odgórnie. Pracodawca sam określa kwoty w regulaminie ZFŚS. Jak informuje Poradnik Pracodawcy, w praktyce takie dofinansowanie wynosi zwykle od kilkuset złotych do choćby kilku tysięcy. Ponadto wczasy pod gruszą są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 1 tysiąca złotych. Od świadczenia nie są również odejmowane składki ZUS. Aby uzyskać takie wsparcie finansowe, pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. Pracodawcy zwykle chcą zapoznać się też z sytuacją finansową oraz rodzinną danego pracownika. W związku z tym często wymagane są również, takie dokumenty jak oświadczenia o dochodach rodziny, PIT za poprzedni rok i zaświadczenia o wykorzystanym urlopie. O dofinansowanie wyjazdu można starać się o każdej porze roku, nie tylko w trakcie wakacji.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału