Po przeprowadzonej w marcu waloryzacji minimalne świadczenie w Polsce wynosi 1878,91 złotych brutto. Wówczas wzrosła również średnia emerytura, która w tej chwili oscyluje w granicy 3,9 tysiąca złotych brutto. Jak zatem wyglądają wypłaty przyznawane duchownym? Trzeba podzielić ich na dwie grupy.
REKLAMA
Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"
Emerytury księży w Polsce. Standardowe składki odprowadzają jedynie zatrudnieni
Jak informuje serwis Money, w Polsce emerytury duchownych finansowane są z dwóch źródeł - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Ostatecznie jednak wysokość otrzymywanego świadczenia zależy od formy zatrudnienia oraz wysokości odprowadzanych składek. W przypadku niektórych sytuacja wygląda podobnie jak u standardowego płatnika. Są jednak i tacy, którzy polegają głównie na państwowym funduszu. Do tej pierwszej grupy należą księża pracujący na etatach, zatrudnieni w szkołach, uczelniach, kuriach czy jako kapelani w instytucjach publicznych. Tacy duchowni odprowadzają pełne składki emerytalne do ZUS, a ich emerytury są obliczane na standardowych zasadach.
Z relacji serwisu o2 wynika, iż to pozwala im na uzyskanie świadczeń w wysokości około 3,2-3,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Do tego należy doliczyć dodatkowe świadczenie z Funduszu Kościelnego, które trafia do księży po 75. roku życia. Wynosi ono średnio 2,5 tysiąca złotych, co oznacza, iż ich łączne świadczenie emerytalne zwykle jest równe około 5 tysięcy złotych. Dodatkowo duchowni otrzymują między innymi trzynastą emeryturę, a także korzystają z preferencyjnych stawek podatkowych.
Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Rekordy biją arcybiskupi
Na najwyższe świadczenia mogą zaś liczyć biskupi, na co wpływ ma nie tylko zajmowane stanowisko, ale także dłuższy staż pracy. Według serwisu Fakt, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź otrzymuje miesięcznie około 23 tysiące złotych brutto. Jego comiesięczna wypłata składa się z dwóch części. Jedna z nich to podstawowa kwota wynikająca z odprowadzonych składek wynosząca 18 tysięcy złotych, natomiast druga to emerytura kościelna równa około 5 tysięcy złotych. Warto dodać, iż w 2025 roku na Fundusz Kościelny przeznaczono łącznie 275,7 milionów złotych.
Sprawdź również: Dzięki tej luce w przepisach emerytury mogą być wyższe choćby o 50 proc. "To taki słodki cukiereczek"
Sprawa wygląda inaczej w przypadku duchownych, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i korzystają ze wsparcia Funduszu Kościelnego. Takie osoby samodzielnie opłacają zaledwie 20 proc. składki do ZUS, natomiast pozostałe 80 proc. pokrywa Fundusz. Wówczas emerytury księży są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia, co sprawia, iż najniższe świadczenie wynosi 1780,96 złotych brutto.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.