Prezydent RP nie posiada szerokich kompetencji wykonawczych, jednak pełni funkcję zwierzchnika sił zbrojnych, reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej i może korzystać z prawa weta. Nasz kraj już niebawem zyska nową głowę państwa, ponieważ kolejne wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę 18 maja 2025 roku. Wówczas Polacy będą mogli wybrać następcę lub następczynię Andrzeja Dudy. O ten urząd ubiega się kilkunastu kandydatów, a jeden z nich już niebawem otrzyma dostęp do licznych przywilejów finansowych oraz organizacyjnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak przestaliśmy kochać big tech [Co to będzie odc.18]
Ile zarabia prezydent? Podstawa to ponad 26 tys. zł
Wynagrodzenie prezydenta reguluje ustawa z dnia 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z dokumentu wynika, iż zarobki prezydenta składają się z wynagrodzenia zasadniczego - wynoszącego 9,8-krotność kwoty bazowej - oraz dodatku funkcyjnego - 4,2-krotność tej samej podstawy. Kwota bazowa na kierowniczych stanowiskach państwowych jest równa 1 878,89 złotych. W związku z tym wynagrodzenie zO asadnicze prezydenta to 18 413,12 złotych brutto (1878,89 x 9,8), natomiast dodatek funkcyjny - 7 891,34 złote brutto (1878,89 x 4,2). W efekcie miesięczna pensja głowy państwa wynosi 26 304,46 złotych brutto. Kwota będzie jeszcze wyższa, jeżeli uwzględnimy dodatek za wysługę lat. To świadczenie każdego roku podnosi wynagrodzenie zasadnicze o 1 proc., aż do osiągnięcia poziomu 20 proc. W efekcie dodatek może wynieść maksymalnie 3 682,62 złote brutto, a wtedy pensja głowy państwa opiewa już na 29 987,08 złotych brutto miesięcznie. Na tym jednak nie koniec.
Kandydaci na prezydenta RP mogą liczyć na wiele. Rezydencje, ochrona i transport
Poza pakietem przywilejów finansowych prezydent Polski może liczyć również na inne benefity. Ma dostęp do floty pojazdów służbowych oraz rządowych statków powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców. Głowa państwa korzysta także z całodobowej ochrony, za którą odpowiadają funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa (SOP). Formacja ta dba o bezpieczeństwo prezydenta zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w miejscach prywatnych oraz podczas podróży. Do swojej dyspozycji ma również prezydenckie rezydencje - Pałac Prezydencki i Belweder w Warszawie oraz nieruchomości w Juracie, Wiśle czy Ciechocinku.
Sprawdź również: Kolejne polskie miasta ze strefami czystego transportu. Część mieszkańców nie wjedzie lub zapłaci karę
Wraz z nadejściem zmian na prezydenckim tronie, stanowisko utraci Andrzej Duda. Obecny prezydent zaledwie dwa dni przed wyborami - 16 maja 2025 roku - obchodzi swoje 53. urodziny. Co oznacza dla niego koniec prezydentury? Nie zostanie całkowicie pozbawiony wsparcia państwa. Otrzyma dożywotnie świadczenie emerytalne w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego (obecnie 13 809,84 złote brutto miesięcznie) oraz odprawę wynoszącą trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 78 913,38 złotych brutto.
To w tej chwili "na rękę", czyli netto to jest to około 11 tysięcy złotych. Nie są to jakieś bardzo wygórowane pieniądze, biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaką trzeba było ponosić przez te lata sprawowania prezydentury i na to, iż w tej chwili pobiera to świadczenie w tej chwili trzech ludzi w Polsce
- stwierdził Andrzej Duda w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie Kanału Zero.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.