W tych miesiącach lepiej nie przechodzić na emeryturę. ZUS ostrzega. Tylko stracisz

15 godzin temu
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Niektórzy chcą to mieć jak najszybciej za sobą. Są jednak terminy, których lepiej unikać i zaczekać. Senior może bowiem zyskać choćby kilkaset złotych. Wpływ ma na to nie tylko tabela średniego dalszego trwania życia, ale także kapitał i waloryzacje.
Główny Urząd Statystyczny w marcu 2025 roku opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Dane te stanowią podstawę w przyznawaniu emerytur, o które seniorzy zawnioskują między 1 kwietnia 2025 roku a 31 marca 2026 roku. Liczby podawane są w miesiącach i uśrednione dla obu płci. Średnia oczekiwana długość życia dla osoby 60-letniej w porównaniu z 2024 rokiem wzrosła o 2,2 miesiąca, 65-letniej o 1,9 miesiąca (odpowiednio 266,4 miesiąca oraz 220,8 miesiąca). Oczekiwana długość dalszego życia 60-latków wynosi 22,2 lat, 65-latków - 18,4 lat. To najwyższe wartości w historii.


REKLAMA


Zobacz wideo


Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Czasem lepiej zaczekać
Liczby te są ważne, bo wpływają na wysokość emerytur. - Są kluczowym elementem formuły emerytalnej, umożliwiającym indywidualizację wysokości świadczeń. Tablice uniezależniają długość trwania życia od płci, umożliwiając tym samym "redystrybucję składek" od krócej żyjących mężczyzn do dłużej żyjących kobiet - wyjaśnił dr Marcin Krajewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, cytowany przez portal gazetaprawna.pl.


Jak ZUS ustala wysokość świadczenia? Zebrany przez seniora kapitał dzielony jest przez przeciętne dalsze trwanie życia w chwili składania wniosku. - Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa - tłumaczył w 2024 roku rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP. Przykładowo, jeżeli seniorka złoży wniosek w tym samym miesiącu, w którym osiągnie wiek emerytalny (60 lat), ZUS zastosuje przelicznik 266,4. jeżeli zaczeka 11 miesięcy, będzie to 258,6. Po osiągnięciu 64 lat i 11 miesięcy przelicznik wyniesie 222,3, 65 lat i 6 miesięcy - 217,2.


Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla danej osoby


- przypomina ZUS. Od 1 kwietnia emerytura dla osoby w wieku 60 lat, jak wyliczał w marcu Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie niższa o 0,83 proc. w porównaniu do poprzednich, 65 lat - 0,86 proc.


W którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? ZUS wymienia dwa
Co to oznacza? Czasem warto się wstrzymać z przejściem na emeryturę. Sam ZUS podkreśla, iż najkorzystniejsze są styczeń i luty. Takie osoby skorzystają bowiem na marcowej waloryzacji. Które miesiące lepiej omijać? To kwiecień, maj i czerwiec. Dlaczego? Seniora ominie wtedy doroczna waloryzacja kapitału. Opłaca się za to złożyć wniosek w lipcu, gdy do konta dopisana już będzie podwyżka wartości składek. Jak informuje biznes.interia.pl, świadczenie może ostatecznie wzrosnąć choćby o kilkaset złotych, choć to zależy od tego, ile uzbieraliśmy na koncie emerytalnym.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału