Główny Urząd Statystyczny w marcu 2025 roku opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Dane te stanowią podstawę w przyznawaniu emerytur, o które seniorzy zawnioskują między 1 kwietnia 2025 roku a 31 marca 2026 roku. Liczby podawane są w miesiącach i uśrednione dla obu płci. Średnia oczekiwana długość życia dla osoby 60-letniej w porównaniu z 2024 rokiem wzrosła o 2,2 miesiąca, 65-letniej o 1,9 miesiąca (odpowiednio 266,4 miesiąca oraz 220,8 miesiąca). Oczekiwana długość dalszego życia 60-latków wynosi 22,2 lat, 65-latków - 18,4 lat. To najwyższe wartości w historii.
REKLAMA
Zobacz wideo
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Czasem lepiej zaczekać
Liczby te są ważne, bo wpływają na wysokość emerytur. - Są kluczowym elementem formuły emerytalnej, umożliwiającym indywidualizację wysokości świadczeń. Tablice uniezależniają długość trwania życia od płci, umożliwiając tym samym "redystrybucję składek" od krócej żyjących mężczyzn do dłużej żyjących kobiet - wyjaśnił dr Marcin Krajewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, cytowany przez portal gazetaprawna.pl.
Jak ZUS ustala wysokość świadczenia? Zebrany przez seniora kapitał dzielony jest przez przeciętne dalsze trwanie życia w chwili składania wniosku. - Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa - tłumaczył w 2024 roku rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP. Przykładowo, jeżeli seniorka złoży wniosek w tym samym miesiącu, w którym osiągnie wiek emerytalny (60 lat), ZUS zastosuje przelicznik 266,4. jeżeli zaczeka 11 miesięcy, będzie to 258,6. Po osiągnięciu 64 lat i 11 miesięcy przelicznik wyniesie 222,3, 65 lat i 6 miesięcy - 217,2.
Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla danej osoby
- przypomina ZUS. Od 1 kwietnia emerytura dla osoby w wieku 60 lat, jak wyliczał w marcu Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie niższa o 0,83 proc. w porównaniu do poprzednich, 65 lat - 0,86 proc.
W którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? ZUS wymienia dwa
Co to oznacza? Czasem warto się wstrzymać z przejściem na emeryturę. Sam ZUS podkreśla, iż najkorzystniejsze są styczeń i luty. Takie osoby skorzystają bowiem na marcowej waloryzacji. Które miesiące lepiej omijać? To kwiecień, maj i czerwiec. Dlaczego? Seniora ominie wtedy doroczna waloryzacja kapitału. Opłaca się za to złożyć wniosek w lipcu, gdy do konta dopisana już będzie podwyżka wartości składek. Jak informuje biznes.interia.pl, świadczenie może ostatecznie wzrosnąć choćby o kilkaset złotych, choć to zależy od tego, ile uzbieraliśmy na koncie emerytalnym.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.