Współpraca akademicka z Wielką Brytanią coraz bliższa

6 godzin temu

Rozwój współpracy akademickiej

– kooperacja pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim rozwija się bardzo dobrze. Wynika to z tego, iż zarówno system brytyjski, jak i polski gra w tę samą grę, związaną z najwyższej jakości umiędzynarodowieniem, studentami, ale też nauką. To powoduje, iż przy włączeniu się w to wszystko biznesu, czyli w relacjach handlowych, biznesowych pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, ta kooperacja jest coraz lepsza – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

– Dostrzegamy duży potencjał rozwoju dalszej współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Możemy zaobserwować chęć do współpracy badawczej między nimi. Jest wiele wspólnych obszarów zainteresowań w dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych, gdzie wiedza specjalistyczna polskich uczelni wymieniana w ramach współpracy może posłużyć uczelniom brytyjskim i vice versa – mówi Erika Boak, regional director education z British Council.

Z raportu Fundacji Polonium „PUSH – Polish-UK Science Horizons” wynika, iż naukowców do Wielkiej Brytanii przyciąga innowacyjny ekosystem – nowoczesna infrastruktura, mentoring, transfer technologii i inwestycje w badania. Polska, rozwijając swój potencjał naukowy, staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla Zachodu.

Wpływ badań na gospodarkę

– Jakość uczelni zależy w dużej mierze od poziomu prowadzonej współpracy międzynarodowej. Publikacje badawcze współtworzone przez autorów z uczelni różnych państw są dużo częściej cytowane i wykorzystywane w dalszych badaniach, wywierając dużo silniejszy wpływ. Ważna jest więc wymiana osób i pomysłów pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Mamy wspólną historię i zbiór wartości, a uczelnie korzystają na wymianie i wzmacnianiu pomostów i kontaktów, które chcemy odbudować – mówi Erika Boak, regional director education z British Council.

– Przykłady wspólnych projektów badawczych czy wspólnych studiów czynione są w jednym celu: budowaniu konkurencyjności naszych gospodarek, tworzeniu aliansów strategicznych między naszymi firmami i instytucjami – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Z raportu BPCC „Potencjał polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej” wynika, iż w 2023 roku wartość wymiany handlowej osiągnęła 36,4 mld euro (wzrost o 35% wobec 2018 roku). Brytyjskie inwestycje wzrosły o 103% (do 91,4 mld euro), a liczba firm z brytyjskim kapitałem przekroczyła 1,4 tys. w 2022 roku.

Wyzwania i perspektywy po Brexicie

– Istnieje oparta na pragmatyzmie chęć znalezienia rozwiązania i wypracowania nowego podejścia do współpracy na przyszłość. Brytyjskie i unijne uczelnie zdecydowanie wykazują determinację w tym zakresie – mówi Erika Boak, regional director education z British Council.

– Dostrzegamy, iż po brexicie brytyjskie uczelnie z ogromną uwagą zaczęły patrzeć na polski rynek, jeszcze większą niż wcześniej. I to akurat uważam za wielki pozytyw całej tej zmiany – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Akademia Leona Koźmińskiego ma umowy z ponad 220 uczelniami na sześciu kontynentach, w tym z partnerami w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii i USA.

– Wielka Brytania jest top-notch partner, ale jest kilka innych, również strategicznych, partnerstw pomiędzy całym ekosystemami partnerów uczelnianych. To przede wszystkim Francja, z którą łączy nas bardzo dużo relacji, Portugalia i Stany Zjednoczone. Wybór tych czterech państw nie jest przypadkowy, to wprost jest związane z siłą relacji gospodarczych i politycznych, które nas łączą z tymi krajami – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Źródło: Newseria

Idź do oryginalnego materiału