Wysyłasz CV i dostajesz taką odpowiedź? "To może być twoja szansa"

1 dzień temu
Szukanie pracy to trudne zadanie. Coraz częściej setki wysłanych CV pozostają bez odpowiedzi, a w kandydatach budzi się frustracja. Co zrobić, kiedy pracodawca wysyła nam maila z podziękowaniami za udział w rekrutacji? Okazuje się, iż na tym etapie wiele osób popełnia błąd. Jak zaznacza Asia Radomska, rekruterka: "Email z odmową to tak naprawdę Twoja szansa".
Proces rekrutacji często bywa mozolny. Chociaż wydawać by się mogło, iż na rynku pracy jest dużo ofert, pracodawcy często nie odpowiadają na wysłane CV lub wysyłają podziękowania za udział w rekrutacji. Niezależnie od tego, czy dostaniemy taką wiadomość na początku rekrutacji, czy po kolejnym etapie, warto odpowiednio na nią odpowiedzieć. Joanna Radomska wyjaśniła to w jednym z nagrań na TikToku.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska powiedziała głośno o mobbingu w TVN. "Nie wiem, czy dziś bym to zrobiła"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


"Nie usuwaj od razu maila"
Na początku nagrania ekspertka ds. rekrutacji podkreśliła, iż chociaż odrzucenie po rozmowie kwalifikacyjnej boli, nie powinniśmy od razu usuwać maila ani ignorować rekrutera. "Ten e-mail z odmową to tak naprawdę Twoja szansa" - zaznaczyła, a następnie wyjaśniła dlaczego.
- Plany rekrutacyjne zmieniają się cały czas: wybrani kandydaci często odrzucają ofertę podczas negocjacji, nowi pracownicy odchodzą w ciągu 90 dni. Budżet otwiera się na dodatkowe stanowiska i różne działy potrzebują podobnych umiejętności - wyliczała.


Jak zauważyła, gdy dochodzi do takich sytuacji, rekruterzy zapamiętują kandydatów, którzy na maila z podziękowaniami odpowiedzieli z klasą. Zaproponowała, jak powinno się odpowiedzieć, żeby przykuć uwagę rekrutera. Według niej przede wszystkim należy okazać szczerą wdzięczność, np. "Dziękuję za poświęcony czas i informacje. Bardzo doceniam Twoją transparentność i możliwość rozmowy z Waszym zespołem".
Jak zareagować na maila z podziękowaniami za udział w rekrutacji?
Następnie zasugerowała, by wyrazić rozczarowanie w profesjonalny sposób. "Choć jestem oczywiście rozczarowany/-a, bo bardzo zależało mi na wniesieniu wartości do [nazwa firmy/zespołu], rozumiem, iż wybraliście kandydata, który lepiej odpowiada Waszym obecnym potrzebom" - podała jako przykład.


Zaznaczyła, iż warto podkreślić, co nam się spodobało podczas procesu. "Szczególnie zapadła mi w pamięć nasza rozmowa o [konkretny projekt/temat]. Dowiedzenie się więcej o Waszym podejściu do [konkretne wyzwanie] było dla mnie naprawdę cenne" - wskazała.
Na koniec poleciła: "Zostaw otwarte drzwi". Można to zrobić, pisząc: "Chętnie rozważę możliwość aplikowania w przyszłości, jeżeli pojawią się stanowiska, które będą lepiej dopasowane. Będę śledzić rozwój [nazwa firmy] i z euforią nawiążę ponowny kontakt za jakiś czas".
Co istotne, zwróciła uwagę na fakt, iż odpowiedź na odmowę, może być bardziej zapamiętana niż sama rozmowa kwalifikacyjna. "Podczas gdy inni kandydaci znikają, Ty wyróżnisz się jako ktoś, kto radzi sobie z trudnościami profesjonalnie. Wielkie szanse często rodzą się z relacji, które zaczęły się od 'nie'" - podsumowała. Czy odpowiadasz na maile z podziękowaniami za udział w rekrutacji? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.
Idź do oryginalnego materiału