Zakaz fajerwerków – kto zarobi, a kto straci? Komu zależy na pogorszeniu bezpieczeństwa Polski?

5 godzin temu
Zdjęcie: Zakaz fajerwerków


Agencja Informacyjna: Zakaz fajerwerków może zostać wprowadzony w Polsce. Władze Rzeczpospolitej Polskiej zapowiadają zmianę kierunku. Mówi się coraz więcej o patriotyzmie gospodarczym, a choćby nacjonalizmie gospodarczym. Te wypowiedzi stoją w sprzeczności z rzeczywistymi działaniami. Przykładem jest plan wykończenia polskiej branży pirotechnicznej.

Spis treści

Czy będzie zakaz fajerwerków w Polsce?
Jak wygląda branża pirotechniczna w Polsce?
Ile zarabia Polska na polskich przedsiębiorstwach pirotechnicznych?
Do czego mogą doprowadzić prace w Sejmie?
Jaką propozycję przedłożyło Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?
Czy projektodawcy nowych regulacji są świadomi skutków?
Jakie obroty generuje polska branża pirotechniczna?

Czy będzie zakaz fajerwerków w Polsce?

We wtorek 6 maja 2025 roku odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Ochrony Zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia zakazu używania wyrobów pirotechnicznych. Polska branża pirotechniczna, z przerażeniem, śledzi prace legislacyjne prowadzącego do takiej modyfikacji brawa, aby zbankrutowała.

Jak wygląda branża pirotechniczna w Polsce?

Obowiązujące w Polsce przepisy należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie i obejmują m.in. wymogi certyfikacyjne, ograniczenia wiekowe w sprzedaży oraz precyzyjne zasady użytkowania. Polska branża pirotechniczna wyrosła na prawdziwą światową potęgę, znajduje się na 5. miejscu na świecie pod względem importu oraz eksportu fajerwerków.

Ile zarabia Polska na polskich przedsiębiorstwach pirotechnicznych?

Obecnie branża pirotechniczna w Polsce to 25.000 prężnie działających przedsiębiorstw. Wpłacają one do budżetu, każdego roku blisko 100.000.000 zł, z tytułu samego podatku VAT. Ponadto branża daje zatrudnienie dziesiątkom tysięcy pracowników. Wśród nich 10.000 to specjaliści posiadający specjalistyczne kwalifikacje, których szkolenie wymaga dużych nakładów finansowych oraz długotrwałych procedur certyfikacyjnych.

Do czego mogą doprowadzić prace w Sejmie?

Jeśli dalsze prace w Sejmie Rzeczpospolitej będą następować w takim kierunku jak dotychczas, to polskiej branży pirotechnicznej grozi upadek. Zbankrutują tysięcy przedsiębiorstwa, a ponieważ biznes nie znosi próżni, nastąpi niekontrolowanym napływ do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

https://www.youtube.com/embed/dtObVOSn2OA

Jaką propozycję przedłożyło Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki zgłasza gotowość wsparcia struktur obronnych Polski poprzez szkolenia prowadzone przez doświadczonych pirotechników oraz proponuje kompromisowe rozwiązania oraz

Czy projektodawcy nowych regulacji są świadomi skutków?

Jak do tej pory, projektodawcy nowych regulacji nie przedstawili ani analizy skutków gospodarczych, ani danych naukowych, ukazujących skalę realnych problemów, które będą skutkiem wprowadzonych zmian w przepisach. Pominięto obowiązujące przepisy Polski oraz Unii Europejskiej. Straty dla gospodarki spowodowane proponowanym zakazem mogą być bardzo dotkliwe.

Jakie obroty generuje polska branża pirotechniczna?

Według aktualnego raportu KPMG, branża pirotechniczna generuje obroty na poziomie 769.000.000 złotych. Sama sprzedaż fajerwerków przekłada się na około 94.000.000 złotych wpływów z VAT, a dodatkowe podatki – takie jak CIT i PIT – związane z zatrudnianiem pracowników oraz działalnością przedsiębiorstw podnoszą tę wartość. Szacuje się, iż ze sprzedaży produktów do klientów finalnych szacowana jest na około 500.000.000 złotych brutto. Całkowity wpływ sektora na gospodarkę w 2023 roku wyniósł około 279.000.000 złotych wartości dodanej brutto oraz około 76.000.000 złotych wypłaconych wynagrodzeń. Dane te potwierdzają, iż pirotechnika jest dynamicznym sektorem oraz ważnym elementem polskiej gospodarki.

Według danych Stowarzyszenia, w 2023 roku branża pirotechniczna sprzedała ponad 30.000.000 produktów, obsługując blisko 7.000.000 konsumentów. Z badań Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna wynika, iż Polacy są bardzo przywiązani do starej tradycji świętowania ważnych wydarzeń, przy użyciu fajerwerków. 65 proc. ankietowanych korzystało z materiałów pirotechnicznych lub brało udział w wydarzeniu z ich użyciem.

Czy Polacy są przeciw restrykcyjnemu zakazowi fajerwerków?

51 proc. Polaków sprzeciwia się całkowitego zakazu fajerwerków. Co ciekawe, przeciwnicy pirotechniki pozostają w mniejszości także wśród właścicieli zwierząt domowych. Z badań wynika także, iż stosunek do fajerwerków jest niezależny od preferencji politycznych respondentów.

Kto i dlaczego ignoruje obiektywnie informacje na temat fajerwerków?

Autorzy obywatelskiego projektu ustawy zignorowali dane gospodarcze oraz wyniki sondaży pracowni badania opinii publicznej. O dokonanie analizy społecznych i gospodarczych skutków proponowanych rozwiązań legislacyjnych wnosił na początku roku Donald Tusk – Przewodniczący Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej w piśmie do Szymana Hołowni – marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Czy Polacy obawiają się wprowadzenia zakazu certyfikowanej pirotechniki na rynku?

Polacy wyrażają obawy, iż po wprowadzeniu zakazu certyfikowanej pirotechniki na rynku pojawią się materiały z przemytu, niewiadomego pochodzenia i niebezpieczne. Obaw takich nie ma jedynie 21 proc. respondentów. Przestrogą powinno być Królestwo Niderlandów, gdzie w po wprowadzeniu zakazu konfiskowano ogromne ilości nielegalnej pirotechniki, a mimo to dochodziło do chuligańskich incydentów. – „Możliwość legalnego zakupu fajerwerków w Polsce zaspokaja wszystkie potrzeby rynku, dzięki temu nie ma miejsca na „szarą strefę”, która na pewno powstanie jeżeli państwo zlikwiduje polską branżę pirotechniczną, która dziś jest ściśle regulowana przepisami o bezpieczeństwie i zatrudnia wysokokwalifikowaną kadrę pirotechników.” – Twierdzi Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Co proponuje polska branża pirotechniczna?

Polska branża pirotechniczna proponuje rozwiązania kompromisowe, wzorowane na doświadczeniach niemieckich miast takich jak Berlin czy Hamburg. Chodzi o wprowadzenie tzw. stref wolnych od fajerwerków – ograniczeń lokalnych, a nie ogólnopolskiego zakazu. Strefy te mogłyby obowiązywać w okolicach schronisk, ogrodów zoologicznych, szpitali czy domów opieki, chroniąc osoby i zwierzęta wrażliwe na hałas, jednocześnie nie odbierając innym prawa do celebracji.

Czy branża pirotechniczna ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa Polski?

Branża pirotechniczna ma strategiczne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa Polski, co jest szczególnie ważne w konkrecie zagrożeń, które się pojawiły. Polskie przedsiębiorstwa posiadają wyspecjalizowaną kadrę, infrastrukturę oraz doświadczenie w wykorzystaniu materiałów wybuchowych. To zasoby, które mogą zostać wykorzystane w ramach współpracy z wojskiem i służbami mundurowymi – choćby przy zapowiadanych szkoleniach dla ludności cywilnej. W tej kwestii Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki jest w kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki skierowało pismo do członków Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Ochrony Zwierząt, w którym obszernie przytacza dane i argumenty przeciwko wprowadzaniu zakazu. Podzielając troskę o dobrostan zwierząt oraz wiele postulatów zawartych w projekcie obywatelskim branża apeluje o uwzględnienie racji tysięcy polskich przedsiębiorstw i ich pracowników, oraz wielomilionowej rzeczy użytkowników pirotechniki.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości, opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com

AI, Gospodarka, /ART/ Fot. Ideogram: 5.05.2025

Idź do oryginalnego materiału