Zwolnienie z pracy i obcięcie pensji nie grozi, jeżeli jesteśmy zatrudnieni na UOP.Ważne jest, by umowa obowiązywała w okresie nabycia praw emerytalnych.Od ochrony przedemerytalnej obowiązują jednak trzy wyjątki.
Zwolnienie z pracy nie grozi osobom, którym pozostały 4 lata (lub mniej) do wieku emerytalnego. Taki pracownik zostaje objęty ochroną przedemerytalną, która zapisana jest w artykule 39. Kodeksu pracy. Gdy obowiązuje wiek ochronny, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, o ile okres zatrudnienia daje szansę uzyskania praw emerytalnych w okresie świadczenia pracy.Reklama
Ochrona przedemerytalna a zwolnienie z pracy
Ochrona przedemerytalna obowiązuje kobiety od wieku 56 lat oraz mężczyzn, gdy mają 61 lat. Wiek ochronny oprócz zapobiegania zwolnieniu, uniemożliwia również obniżkę pensji.
Ochrona przedemerytalna nie zadziała jednak w przypadku pracownika, który jest zatrudniony na umowie kończącej się przed wiekiem emerytalnym. Gdy umowa o pracę wygasa przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wiek ochronny nie obowiązuje.
Wiek ochronny nie jest gwarantowany przez umowy cywilnoprawne
Ochrona przedemerytalna obowiązuje wyłącznie w przypadku umowy o pracę, żadna inna forma zatrudnienia nie podlega ochronie. Osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej nie mogą liczyć na prawną ochronę swojego stanowiska niezależnie od tego, jak mało zostało im do emerytury.
Do objęcia ochroną przedemerytalną, trzeba spełnić też warunek stażu pracy. To raczej formalność w sytuacji przejścia na emeryturę. Staż wymagany w zależności od płci to:
20 lat stażu pracy w przypadku kobiet,25 lat stażu pracy w przypadku mężczyzn.
Wyjątki, które wyłączają wiek ochronny
Nawet jeżeli pracownika obowiązuje ochrona przedemerytalna, nie zawsze ma gwarancję, iż zmiany w miejscu jego zatrudnienia, go nie dotkną. Są trzy wyjątki od stosowania wieku ochronnego, te dotyczą sytuacji, gdy pracownik utraci uprawnienia lub zdolność do dotychczasowej pracy lub gdy zmiana pensji dotyczy hurtowo wszystkich pracowników:
utrata przez pracownika w sposób niezawiniony uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowej pracy - możliwe zwolnienie z pracy,orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę umiejętności wykonywania dotychczasowej pracy - możliwe zwolnienie z pracy,wprowadzenie nowych zasad wynagrodzenia ogółu pracowników lub tej grupy zatrudnionych, do których objęty ochroną należy - możliwa obniżka pensji.
PT