Od 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czeka na wnioski umożliwiające pobieranie własnej emerytury wraz z częścią świadczenia przysługującemu zmarłemu małżonkowi. Pierwsze wypłaty zaplanowano na 1 lipca, ale część wnioskodawców musi ponownie zgłosić się do Zakładu. Wszystko przez błędy i braki w formularzach.
REKLAMA
Zobacz wideo Sławomir Muturi: Wielu osobom wydaje się, iż mieszkania w latach 90. były tańsze, ale też mniej się zarabiało
Renta wdowia - do kiedy wniosek? Wnioski są niekompletne i zawierają błędy
Od 1 lipca 2025 roku wdowom oraz wdowcom przysługuje 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia emerytalnego lub 100 proc. własnego, oraz 15 proc. renty wdowiej. Decyzja w tej kwestii należy do świadczeniobiorcy, ale wniosek o zbieg świadczeń należy złożyć najpóźniej do 31 lipca tego roku. Mimo iż wiele uprawnionych osób przekazało już odpowiednie dokumenty, niektórzy zmierzą się z rozczarowaniem. Jak informuje serwis Fakt, ZUS odrzucił już ponad 24 tysiące wniosków, ponieważ wdowa lub wdowiec nie spełnili warunku wypłaty renty. O co dokładnie chodzi? Według Bartosza Gaca, dyrektora departamentu świadczeń emerytalno-rentowych w ZUS, dochodzi do tego z kilku powodów. Są nimi: zbyt wysoka emerytura (przekroczenie limitu trzykrotności najniższej emerytury) lub renta rodzinna, nieosiągnięcie wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę.
Często wniosek do ZUS wpływa niekompletny. Nie ma załączonych dowodów, na podstawie których jesteśmy w stanie określić okresy składkowe i nieskładkowe, zarobki, jakie osiągał zmarły czy wnioskodawca
- stwierdził w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Bartosz Gaca. Seniorom zdarza się również nie uzupełnić wszystkich pól w formularzu. Często nie zaznaczają danych na temat własnej emerytury czy oświadczenia o nowym związku małżeńskim, a to skutkuje odmową przyznania renty wdowiej. Problem stanowi także inny adres do korespondencji lub rachunek bankowy niż te, które do tej pory figurowały w systemie. We wszystkich tego typu sytuacjach ZUS oczekuje wyjaśnień i może wstrzymać się z przelewem.
Renta wdowia - dla kogo? Ustalono istotny limit
Co ważne, w tej chwili renta wdowia nie może zostać wypłacona przede wszystkim tym osobom, których podstawowe świadczenie przekracza trzykrotność minimalnej emerytury. To oznacza, iż od 1 marca 2025 roku, do czasu kolejnej waloryzacji, limit ten wynosi 5 636,73 złote brutto.
Sprawdź również: Druga emerytura w każdym miesiącu. Dodatek do emerytury poszedł w górę
Należy również pamiętać, iż od wydanych przez ZUS decyzji w sprawie renty wdowiej, można się odwołać do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania. Takie odwołanie trzeba złożyć w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Zgodnie z zasadami renta wdowia należy się wyłącznie tym seniorom, którzy:
osiągnęli powszechny wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna,
nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
nie zawarli nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.