Decyzje sądów na korzyść działaczy Solidarności

solidarnosc.rzeszow.org.pl 1 miesiąc temu

Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w MIR-EKO negocjowała warunki pracy i płacy, między innymi utrzymanie „trzynastek”, nagród jubileuszowych, dodatku stażowego, odpraw dla pracowników Gminnego Zakładu Komunalnego w Mirczu po likwidacji zakładu pracy i przejęciu go przez firmę MIR-EKO. Negocjacje zirytowały nowego pracodawcę i w odpowiedzi na działania Solidarności zwolniona została Anna Jaśkiewicz wiceprzewodnicząca Związku.
Związkowcy skierowali sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, gdyż Organizacja Zakładowa nie wyraziła zgody na rozwiązanie stosunku pracy z działaczem szczególnie chronionym.
Na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy, Sąd ukarał pracodawcę grzywną i wydał zabezpieczenie, które pozwala wrócić Annie Jaśkiewicz do pracy do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

.

Kolejnym przykładem decyzji wymiaru sprawiedliwości na korzyć działaczy związkowych jest sieć sklepów Stokrotka, która od kilku lat nie wypłacała premii absencyjnej Alicji Symbor, przewodniczącej NSZZ „Solidarność”, korzystającej z godzin związkowych.

Premia absencyjna przysługuje pracownikom Stokrotki, którzy w ciągu miesiąca mieli 100-procentową frekwencję i nie opuścili żadnego dnia pracy. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, iż było to działanie bezprawne i nakazał wypłatę zaległych środków. W uzasadnieniu sąd stwierdził, iż regulamin jest nieważny z mocy prawa w części, w której pracownika korzystającego ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z uwagi na działalność związkową pozbawia się premii absencyjnej.
Stokrotka wypłaciła Alicji Symbor zaległą od czerwca 2021 roku premię absencyjną, a dwóm innym członkom Komisji Zakładowej zaproponowano ugody. Na sprawie skorzystała też przewodnicząca OPZZ, która przed laty zaakceptowała wadliwy regulamin.

Idź do oryginalnego materiału