Większość pracujących ma świadomość, iż dobrze przygotowane CV jest podstawą do tego, aby zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna jest jednak nie mniej ważna.
Rozmowa o pracę. Siedzenie w łóżku jest zakazane
Tymczasem wiele osób niesłusznie uważa, iż w tracie rozmowy o pracę, wystarczy powtórzyć informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych. Spora część kandydatów w ogóle się nie przygotowuje do spotkań rekrutacyjnych i "idzie na żywioł", co potwierdził w rozmowie z "Daily Express" specjalista ds. kariery i CEO Hiring Hub Mark Rothwell.Reklama
Ekspert radzi osobom ubiegającym się o pracę, aby unikali zbytniego komfortu podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jego zdaniem rekruter może odebrać to jako "sygnał ostrzegawczy" i pomyśleć, iż kandydat nie podchodzi do pracy poważnie. Specjalista wskazuje, iż absolutnie zakazane jest siedzenie podczas rozmowy online w łóżku czy wykonywanie w tym czasie innych czynności.
Rozmowa kwalifikacyjna. Przeprowadź rozeznanie i zadbaj o ubiór
Rothwell wskazuje również, aby przed rozmową kwalifikacyjną "przeprowadzić rozeznanie w firmie", dowiedzieć się czegoś o projektach prowadzonych przez pracodawcę oraz jego klientach i wykorzystać tę wiedzę podczas spotkania. Dla rekrutera będzie to sygnał, iż kandydatowi zależy na pracy właśnie w tej firmie.
Ekspert zwrócił uwagę również na odpowiednią prezencję i profesjonalny ubiór podczas spotkania. "Zdarzało się, iż kandydaci uczestniczący w rozmowach kwalifikacyjnych online mieli mokre włosy lub byli ubrani w bluzy dresowe" - wyjaśnia. Rothwell radzi także, aby nie kłamać w CV i nie koloryzować. Mijanie się z prawdą całkowicie podważa wiarygodność osoby ubiegającej się o pracę.
Przed połączeniem się sprawdź internet i mikrofon
Przed rozmową kwalifikacyjną, która ma odbyć się online, warto przetestować również sprzęt - np. sprawdzić, czy mikrofon w laptopie lub telefonie nie trzeszczy. Dobrze jest też zadbać o zapasowe źródło internetu - na wszelki wypadek, gdyby doszło do chwilowej usterki łącza. Niedopuszczalne są także spóźnienia i przekładanie rozmowy bez ważnego powodu. jeżeli nie możemy wziąć udziału w spotkaniu, zawsze należy o tym poinformować.