Ważne zmiany dla osób, które przejdą na emeryturę do marca 2026. GUS opublikował dane

6 dni temu
Od 1 kwietnia 2025 roku do końca marca 2026 roku obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia. To między innymi na ich podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia osób, które w tym okresie przejdą na emeryturę. Co się zmieniło?
Tablice średniego dalszego trwania życia to prognozowana liczba miesięcy, przez które seniorzy będą pobierać emeryturę. Ogłaszane są raz do roku w "Monitorze Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obowiązujące aktualnie zostały obliczone na podstawie danych o śmiertelności w 2024 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo


Jak oblicza się emeryturę? Tablice średniego trwania życia są do tego niezbędne
Tablice średniego dalszego trwania życia są jednym z czynników, na podstawie których obliczana jest emerytura. To właśnie przez nie dzielona jest podstawa świadczenia (składają się na nią m.in. zwaloryzowany kapitał początkowy, składki na ubezpieczenie i środki z subkonta), a wynik końcowy jest kwotą, która będzie trafiać na konto seniora. Oznacza to, iż te obowiązujące aktualnie (czyli od 1 kwietnia 2025 do 31 marca 2026 roku) będą służyły do wskazania wysokości świadczenia dla osób, które w tym czasie zdecydują się zrezygnować z pracy i udać na odpoczynek. Warto jednak wiedzieć, iż istnieje wyjątek od tej reguły.


Kiedy lepiej przejść na emeryturę, żeby dostać wyższe świadczenie? ZUS wybierze "korzystniejsze" rozwiązanie
Mianowicie jeżeli senior przejdzie na emeryturę później niż zaraz po ukończeniu odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), a tablice obowiązujące w dniu złożenia wniosku będą dla niego mniej korzystne, może zdecydować się na lepsze dla siebie rozwiązanie. - Przy przyznawaniu emerytury ZUS zawsze sprawdza, czy korzystniejsze dla zainteresowanego jest uwzględnienie danych z tablicy trwania życia obowiązującej w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy tej, która obowiązuje w momencie ukończenia wieku emerytalnego - wyjaśnił Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS-u, cytowany przez portal infor.pl.


pieniądze alfexe / Getty Images/istock.com


Czy Polacy żyją coraz dłużej? Tablice nie pozostawiają wątpliwości
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2024 roku zmarło 403,2 tysiące ludzi, z czego 206,2 tysiące stanowili mężczyźni, a 196,9 tysięcy - kobiety. W odniesieniu do lat ubiegłych ponownie zanotowano spadek liczby zgonów, co oznacza, iż Polacy żyją coraz dłużej. Przykładowo, 30-latkowie "zyskali" dodatkowe 2,2 miesiąca. Dla porównania w 2022 zmarło 447 tys. osób, a w 2021 - 519 tys. osób. Dużą rolę odegrała w tym okresie pandemia. Warto jednak zaznaczyć, iż sposób wyliczania emerytury sprawia, iż im ludzie żyją dłużej, tym miesięczne świadczenie będzie niższe. Wszystko dlatego, iż trzeba podzielić je na większą liczbę miesięcy. Czy według ciebie system obliczania emerytury jest klarowny? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału