Początek roku przyniósł nasilone protesty górników z Bogdanki w sprawie wynikających z odchodzenia od węgla zmian dotyczących przyszłości ich kopalni. Główny klient Bogdanki i jej główny udziałowiec, energetyczny koncern Enea, ma w ciągu najbliższej dekady znacząco zmniejszyć ilość odbieranego węgla wyfedrowanego przez górników z Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Rodzi to obawy o sensowność istnienia zakładu i miejsca pracy. Związkowcy z Bogdanki zorganizowali w styczniu protest głodowy, a na początku kwietnia manifestację w Lublinie. Teraz rozważają ogólnopolski protest i apelują do central związkowych, by wzięły w nim udział.Reklama
Związkowcy kontra Zielony Ład. Będzie ogólnopolski protest i strajk generalny?
Związki zawodowe działające w Bogdance - ZZG w Polsce LW "Bogdanka", ZZ "Przeróbka", NSZZ "Solidarność" LW "Bogdanka" i ZZ "Kadra" LW Bogdanka - wystosowały pismo do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", szefa OPZZ Piotra Ostrowskiego i przewodniczącej Forum Związków Zawodowych Doroty Gardias, w którym podkreślają, iż "sytuacja dojrzała do wspólnego wystąpienia w ogólnopolskiej manifestacji wszystkich central".
"Po kraju przetacza się fala zwolnień, zagrożone są kolejne gałęzie przemysłu. Kiedy rozmawiamy z kolegami i koleżankami i organizacjami z innych zakładów pracy, słyszymy, iż jest oczekiwanie na zdecydowane działanie central związkowych" - czytamy w piśmie, którego treść poznała Interia Biznes.
Górnicy z Bogdanki przypominają też, iż od miesięcy domagają się "planów sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej potrzeby i interesy pracowników oraz społeczności lokalnych".
"Rząd nie reaguje. My oczywiście będziemy walczyć do końca o nasze prawa pracownicze i przyszłość naszego regionu (Lubelskiego Zagłębia Węglowego - red.), ale już dawno wiadomo, iż Zielony Ład zagraża nie tylko górnikom. On zagraża wszystkim pracownikom w Polsce" - dodają.
Pismo kończy się wezwaniem do ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie i do wspólnego przygotowania strajku generalnego.
Bogdanka z nową strategią. Spółka szuka nowych rynków zbytu, patrzy na Ukrainę
Tymczasem LW Bogdanka opublikowała w środę 16 kwietnia strategię rozwoju do 2030 r. z perspektywą do 2035 r. Cytowany w komunikacie prezes spółki Zbigniew Stopa zauważa, iż "zaostrzenie podejścia Unii Europejskiej do węgla oraz zmiany zachodzące w sektorze energetycznym" wymuszają na Bogdance "modyfikację dotychczasowej strategii i skoncentrowanie się na lokalnych inicjatywach, które zapewnią przyszłość kopalni oraz jej pracownikom".
W obliczu planów Enei zmniejszenia odbioru węgla z Bogdanki (w 2025 roku elektrownie tego koncernu w Kozieniach i Połańcu mają zużyć 6,5 mln ton węgla, a w 2035 r. ma to już być zaledwie 2,3 mln ton węgla), Bogdanka chce zwiększyć swoją sprzedaż zagraniczną, koncentrując się szczególnie na Ukrainie. "Potencjał sprzedaży do ukraińskiej energetyki zawodowej, cieplnej oraz przemysłowej szacowany jest na kilka milionów ton rocznie. Przewagą konkurencyjną LW Bogdanka na tym kierunku jest renta geograficzna" - czytamy w komunikacie spółki.
BOGDANKA
21,3000
0,4000
1,91%
akt.: 17.04.2025, 14:43
Otwarcie
21,0000
Max
21,7500
Min
20,7000
Kurs odniesienia
20,9000
Suma wolumenu
82 955
Suma obrotów
1 767 050,3000
Widełki dolne
18,9000
Widełki górne
23,1000
Zobacz również:
COALENERG
GREENX
JSW
Wyszukaj inne
Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru
Bogdanka zakłada ponadto w strategii, iż średni roczny poziom produkcji węgla w latach 2025-30 wyniesie ok. 8,2 mln ton, a w latach 2031-35 ok. 6,6 mln ton. Planuje też podjąć działania optymalizacyjne, które mają zmniejszyć gotówkowy koszt produkcji i poprawić wskaźnik EBITDA na tonę wydobytego węgla, mimo spadającego wolumenu wydobycia.
Katarzyna Dybińska